| miha_6184 a întrebat:

Bună seara. Am și eu nevoie de ajutor. Am pe cineva care ar vrea sa se retragă de la a doua facultate. Ptr asta ii trebuie fisa de lichidare. El s-a mai retras de la prima facultate fără probleme. Dar acum la cea de a doua facultate, nu vor sa ii dea fisa de lichidare pentru ca la prima facultate apare dator cu o suma frumușică și plus ca apare la secretariat la prima facultate ca fiind retras, dar la contabilitate apare dator la prima facultate, plus dator cu toată suma pe un an întreg în anul următor când deja nu mai era student acolo. Și de la facultatea actuala i-au pus sechestru pe acte, pana nu achita datoriile. Acum întrebările mele sunt. De ce l-au retras de la prima facultate dacă era dator? Cum s-a putut înscrie la cea de a doua dacă la prima era dator? De ce la scertariat credeți ca apare retras și la contabilitate apare dator? Și cum s-ar putea rezolva situația asta? Este vreun regulament sau vreo instituție unde sa apeleze sa își descrie situația ca să poată fi ajutat? Mulțumesc anticipat pentru răspuns!

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce l-au retras de la prima facultate dacă era dator?
Nu l-au retras ei. ci s-a retras el.
Cum s-a putut înscrie la cea de a doua dacă la prima era dator?
Fiindcă a doua facultate nu era cuplată cu prima, ca să îi cunoască situația lui financiară de acolo, în momentul când el s-a înscris la a doua.
De ce la secrtariat credeți ca apare retras și la contabilitate apare dator?
Fiindcă a plecat ( dta spui retras) iar la contabilitate rezultă că nu și-a achitat ultimele obligații financiare, deci este dator. Simplu.
Și cum s-ar putea rezolva situația asta?
Care situație? El este acum la a doua facultate. A pleca din ea, înseamnă.
A nu mai merge la cursuri. El nu mai merge.
A achita datoria față de a doua facultate, dacă are, și față de prima.
A primi foaia de lichidare de la a doua facultate.
Nu există instituție la care el să apeleze ca să îi rezolve lui problema aceasta.
Nu poate fi ajutat. Este dator.
Prima facultate îl poate obliga să își plătească datoria dându-l în judecată.
El poate da în judecată a doua facultate ca să o oblige să îi elibereze fișa de lichidare.
Asta poate face. Dacă o face, judecătorul va da dreptate facultății, căci el este vinovat de neplata sumei. Așa că dacă dorește fișa de lichidare, va trebui să achite întâi datoria.
Este vreun regulament sau vreo instituție unde sa apeleze sa își descrie situația ca să poată fi ajutat? Nu este nici o instituție care poate obliga a doua facultate să îi ellibereze fișa de lichidare, atât timp cât el este dator.

| miha_6184 explică (pentru sadrian46):

El avea toată suma plătită. asta este problema, dar nu mai deține chitanțele pentru ca nu le mai găsește.

| sadrian46 a răspuns (pentru miha_6184):

Dacă el spune că a plătit toată suma, și nu găsește chitanțele, sunt acte contabile la prima facultate, este arhivă contabilă care se păstrează ani de zile. El a plătit la anumite date în luni anumite lui acele taxe. Poate să ceară în scris la prima facultate, să se facă o verificare în acele acte contabile, căci acolo este dovada că el a plătit. Asta poate să facă.
Iar dacă este refuzat, el poate deschide un litigiu, un proces cauză civilă în justiție, iar atunci judecătorul va numi pe cheltuiala lui un auditor contabil care să clarifice aceasta. Asta poate să facă. Bani la avocat, bani la tribunal, căci dacă ai un litigiu pe suma X, trebuie să depui la tribunal o garanție valorând cam 15% din sumă, sau așa ceva. Dacă câștigă procesul, atunci va recupera cheltuielile de judecată de la pârât, de la facultate. Asta poate să facă. Iar altă dată să arhiveze la el acasă orice chitanță pe 10 ani, ca să aibă dovada plății, just in case.