| teiube a întrebat:

Buna seara am si eu o întrebare :
Ce se întâmpla când președintele României refuza propunerea guvernului de a initia revizuirea
Constituției? As vrea un respins mai complet

Răspuns Câştigător
| emilitalia a răspuns:

Uite aici un raspuns din partea celor care fac legile : Constituția României- Opinii esențiale pentru legea fundamentală a scris: „Buna ziua, Conform articolului 150 din legea fundamentala: "(1) Revizuirea Constituţiei poate fi iniţiată de Preşedintele României la propunerea Guvernului, de cel puţin o pătrime din numărul deputaţilor sau al senatorilor, precum şi de cel puţin 500.000 de cetăţeni cu drept de vot." Nu este mentionat clar ce se intampla daca Presedintele refuza revizuirea Constitutiei. Intr-un alt articol, 90: "Referendumul ARTICOLUL 90 Preşedintele României, după consultarea Parlamentului, poate cere poporului să-şi exprime, prin referendum, voinţa cu privire la probleme de interes naţional." Așadar, Constituţia fiind o problemă de interes naţional și Parlamentul organul reprezentativ al poporului, deducem din litera legii faptul că (teoretic) presedintele e obligat sa convoace un referendum pentru revizuirea Constitutiei. In cazul refuzului de a utliza instrumentul referendar din partea presedintelui aceasta actiune poate fi considerata un derapaj de la spiritul legii, atrăgând cu sine o eventualã/posibilă suspendare a președintelui. "

| teiube explică (pentru emilitalia):

Va multumesc mult

13 răspunsuri:
| emilitalia a răspuns:

Nu se intampla absolut nimic. Totul ramane ca la inceput. Constitutia ramane teafara si nevatamata.

| teiube explică (pentru emilitalia):

Raspunsul e serios sau e gluma

| emilitalia a răspuns (pentru teiube):

Foarte serios

| teiube explică (pentru emilitalia):

Deci sa inteleg ca chiar asa se intampla presedintele refuza propunera adica constitutia ramane tot cea veche nu?

| emilitalia a răspuns (pentru teiube):

Daca cineva zice sa te vopsesti la par verde iar tu zici nu (deci te opui propunerii) nu ramane ca la inceput? Asa si in cazul lui tanti constitutia.

| teiube explică (pentru emilitalia):

Mie mi-e frica sa nu fie ebine eu trebuie sa explic asta marti la un seminar iar chestia cu acesta intrebare a pornit de la initiative de revisuire a constitutiei si se face sub trei aspect a) presedintele la propunerea guvernului b) cel putin o patrime din nr sen sau depu c) cel putin 500.000 de cetateni cu drept de vot
persoana care a pus intrebarea s-a legat de punctual a si a inverst un pic locurile adica daca guvernul propune si presedintele refuza initiativa de revizuire a constitutiei

| teiube explică (pentru emilitalia):

Bine ok am inteles ramane tot cea veche dar cde ce nu poti compara vopsitul la par cu constitutia de ce nu se poate revizui con daca guvernu vrea dar presedintele se opune initiative de revizuire

| emilitalia a răspuns (pentru teiube):

Uite citeste aici despre revizuirea constitutiei : http://ro.wikipedia.org/wiki/Constitu%C8%9Bia_Rom%C3%A2niei

| emilitalia a răspuns (pentru emilitalia):

Am sa ma interesez mai bine pentru tine si ai sa ai un raspuns mai sigur. Ok?

| teiube explică (pentru emilitalia):

Va multumesc foarte mult imi trebuie pana marti la ora 12 daca mai puteti sa afleti ceva sau raspunul complet v-as ramane recunoscatoare

| teiube explică (pentru emilitalia):

Astept mesajul dumneavoastra

| emilitalia a răspuns (pentru teiube):

Ok