| teiube a întrebat:

Buna seara am si eu o intrebare legata de initiativa de revizuire a constitutiei romaniei asa cum stim una din initiativele de revizuire a Constitutiei este Presedintele Romaniei la propunerea Guvernului

Intrebarea este : Daca Guvernul Romaniei vrea sa initieze revizuirea constitutiei iar Presedintele se opune acestei revizuiri ce se intampla? Ajung in situatia in care guvernul ar avea initiativa si nu presedintele ce se intampla in aceasta situatie as dori un raspuns mai detailat

1 răspuns:
| oprescudorin11 a răspuns:

Situatia este extrem de complicata.Nu pot, din cauza vechii Constitutii (bine ticluita) pentru hoti, sa aiba nimeni initiative. Permanent exista un articol ambiguu care sa faca imposibila acestei revizuiri. Apoi mai este o problema, nici referendumurile nu sunt respectate.(nu suntem in Elvetia). Exista antecedente la noi.Mai e problema : la noi inca nu se respecta separatia puterilor in stat, caci si in constitutie sunt ambigui.
Daca s-ar face o revizuire, in primul rand trebuie sa revizuiasca articolele care nu definesc EXACT, de unde incepe puterea parlamentara, unde se termina, cea prezidentiala, cea a justitiei, avocatul poporului nenumit de vreuna din puteri, caci va face ce vrea cine-l alege.
Cu zdreanta asta de Constitutie, facuta de cei care fraudulos a luat puterea, cam greu sa o revizuiesti. Trebuie o comuniune de oameni seriosi, fara interese personale sau de club, care sa cada de acord, ca mersul tarii este spre bine daca avem o Constitutie in care puterile in stat sunt clar definite. Vointa unanima in schimbare. Abia dupa aceea ar merge bine totul. Puterile in stat trebuie, dupa mine sa fie echipotente, sa se poata controla una pe alta, bine definite.Nu intram in amanunte caci le stim.Greu, greu de gasit curand un asemenea prilej.Deja panta pe care s-a alunecat a facut greu de conciliat in curand aiureala asta.
Nu conteaza cine are initiativa, fara acordul partilor nu se face nimic. Mai mult, s-a vazut ca si cu acord, exista articole, repet, dupa referendum sa nu iasa nimic.