| teiube a întrebat:

Buna seara am si eu o intrebare legata de initiativa de revizuire a constitutiei romaniei asa cum stim una din initiativele de revizuire a Constitutiei este Presedintele Romaniei la propunerea Guvernului
Intrebarea este : Daca Guvernul Romaniei vrea sa initieze revizuirea constitutiei iar Presedintele se opune acestei revizuiri ce se intampla? as vrea un raspuns mai evoluat si detailat multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Revizuirea Constitutiei presupune parcurgerea unor etape si Presedintele nu poate impiedica aceasta.
Guvernul prezinta Parlamentului propunerile de revizuire, acesta le discuta si le aproba, urmeaza un referendum si daca totul merge bine, respectiv sunt aprobate, atunci Presedintele trebuie sa promulge legea de revizuire.

| teiube explică (pentru Ioandelasal):

In concluzie se merge mai departe presedintele nu se poate opri revizuirea sa inteleg exista vr-un articol de lege prevazut in con care sustine ce mi-ati zis am de facut o lucrare si trebuie sa fie cat mai elevata

| Ioandelasal a răspuns (pentru teiube):

Uita-te in Constitutia Romaniei 2003, art.150-152 si 156.

| teiube explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc foate mult