| teiube a întrebat:

Buna seara am si eu o speta pe care nu o inteleg si nu ii gasesc rezolvare sper sa ma ajute si pe mine cineva ( cazul este real in loc de nume voi folosi litere )

O persoana fizica A cumpara de la o persoana juridica B un autoturism.Se plateste pretul si se preda bunul.
Dupa ce intra in posesia bunului,cumparatorul merge la un mecanic si acela constata ca, masina nu avea 10000km ci 20000.Nici vanzatorul nu stia.
Ce face cumparatorul? Si cum se poate apara?
a) El poate sa cera anularea contractului si sa dea masina inapoi? Raspuns : Eroare
b) Cum se poate apara vanzatorul.El poate sa propuna sau sa dovedeasca ca nu era eroare, sa-l faca sa marturiseasca pe comparator ca masina si-a dorit-o ori cum.
Vanzatorul se poate apara prin determinarea cumparatorului sa recunoasca ceea ce de fapt nu e real.
Trebuie dovedit ca nu e eroare, ca cumparatorul voia masina cu orce pret
Trebuie convins judecatorul
Contractul se poate anula
Trebuie sa ne punem in situatiile urmatoare: a cmparatorului: a vanzatorului: si a judecatorului( in lipsa de dovezi judecatorul este obligat sa pronunte o hotarare de anulare a contractului)
O actiune
O hotarare
O intampinare

1 răspuns:
| TudyCFR a răspuns:

Deci din moment ce conctractul a fost incheiat, nu se mai poate face nimic decat daca se dovedeste ca este inselaciune ceea ce nu prea cred ca nu a zis nimeni sa nu mearga cu masina la verificat inainte sau sa se uite la ea. Deci nu se poate face nimic.