| Francix a întrebat:

Buna seara. Am un dubiu cu ce priveste ICC. Am suspendat contractul de munca pentru un an, deci am cerut ICC pentru o perioada de un an, dar pe formularul nu exista optiunea aceasta, ci numai de 2 ani (Am si citit pe net ca nici nu mai exista varianta de un an) deci am bifat casuta unde scria 2 ani si pe Langa am scris de mana "1 an". Acum am primit decizie de aprobare, dar nu specifica timpul de acordare (1 an sau 2) scrie numai "Optiunea II"). Intrebarea este: trebuie sa depun la ajpis o declaratie in care comunic ca revin la lucru inainte de 2 ani sau nu este necesara? Mentionez ca ei au decizie de suspendare de la angajator unde scrie ca contractul se suspenda un an.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr.111/2010, privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, cu md. si compl. ulterioare (forma la zi), citez:
"ART. 2.
(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară."
Asa cum ti-am spus poti renunta la acest concediu si sa te reintorci la munca inainte de 2 ani si vei primi, pe perioada ramasa pana la 2 ani, un stimulent de insertie, citez:
"ART. 7
  (1) Persoanele care, în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului, prevăzut la art. 2 alin. (1), obţin venituri supuse impozitului potrivit art. 3 alin. (1) au dreptul la un stimulent de inserţie, după cum urmează:
  a) în cuantum de 1.500 lei, dacă persoanele îndreptăţite obţin venituri înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 6 luni, respectiv 1 an în cazul copilului cu dizabilităţi. Cuantumul de 1.500 lei se acordă până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu dizabilităţi;
  b) în cuantum de 650 lei dacă persoanele îndreptăţite obţin venituri după împlinirea de către copil a vârstei de 6 luni, respectiv 1 an în cazul copilului cu dizabilităţi."

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa depui declaratia si sa soliciti acordarea stimulentului de insertie.

| mi25 a răspuns:

Decizia de la angajator este nelgala, deoarece ei trebuiau sa dea decizie pe 2 ani.
Tu trebuie sa mergi la CAS si sa intrebi ce trebuie sa faci daca vrei sa revi la munca dupa un an de zile.
Din cate stiu trebuie sa notifici angajatorul cu ceva timp inainte ca revi la munca in conformitate si pentru indemnizatia de insertie.

| Francix explică (pentru mi25):

Legea se schimba des. Am citit pe unele situri ca se poate cere ICC pentru numai un an, pe alte situri scrie ca inainte asa era legea dar apoi s-a schimbat si acum exista numai varianta de doi ani. Care este adevarul? Asta nu inteleg.

| Francix explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos

| mi25 a răspuns (pentru Francix):

Nu te lua dupa ce scrie pe toate site-urile. Citeste legea.
Vezi ca Ioandelasal a citat legea. Daca legea prevede 2 ani, nici angajatorul, nici CAS nu poate sa stabileasca mai putin, deoarece trebuie luate in considerare ca angajatul poate sa se razgandeasca - din varii motive, dar cele mai importante, de sanatatea copilului - si sa vrea intregul concediu.
Pentru intreruperea concediului de crestera copilului, la un an de zile, este necesar si avizul medicului.
Dar cand i-a cautat logica pe cei care au facut legile, acestia nu au fost acasa. Ex. "...beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani...). De aici se intelege ce? Sunt doua variante de intelegere: 1. Pana copilul implineste varsta de 2 ani. 2. Orice varsta, dupa terminarea concediului de maternitate.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Francix):

Conform OUG nr.111/2010, privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor, cu md. si compl. ulterioare (forma la zi), citez:
"ART. 2.
(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară."
Asa cum ti-am spus poti renunta la acest concediu si sa te reintorci la munca inainte de 2 ani si vei primi, pe perioada ramasa pana la 2 ani, un stimulent de insertie, citez:
"ART. 7
  (1) Persoanele care, în perioada în care sunt îndreptăţite să beneficieze de concediul pentru creşterea copilului, prevăzut la art. 2 alin. (1), obţin venituri supuse impozitului potrivit art. 3 alin. (1) au dreptul la un stimulent de inserţie, după cum urmează:
  a) în cuantum de 1.500 lei, dacă persoanele îndreptăţite obţin venituri înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 6 luni, respectiv 1 an în cazul copilului cu dizabilităţi. Cuantumul de 1.500 lei se acordă până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu dizabilităţi;
  b) în cuantum de 650 lei dacă persoanele îndreptăţite obţin venituri după împlinirea de către copil a vârstei de 6 luni, respectiv 1 an în cazul copilului cu dizabilităţi."