| ThatBasi a întrebat:

Buna seara, as avea si eu o intrebare, am un mic conflict cu un profesor legat de scoala online.Am luat o absenta la o ora de a respectivului si am vorbit cu el sa imi scoata absenta dar dumnealui a zis ca el are alte reguli legate de clasa (vorbeam cu el legat de art.7 lit.ff ca nu e obligatoriu de a avea camera pornita la orele online). Poate cineva sa ma ajute cu raspunsuri din lege de preferat? Multumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca te referi la art.7, lit.ff) din Statutul elevului, citez:
"ff) dreptul de a le fi consemnată în catalog absenţă doar în cazul în care nu sunt prezenţi la ora de curs. Este interzisă consemnarea absenţei ca mijloc de coerciţie."
Se poate discuta daca esti prezent online in cazul ca profesorul nu poate verifica prezenta ta tot timpul, daca nu ai deschisa camera si cred ca nu poate verifica, asa ca are dreptul sa te puna absent in asemenea cazuri, fara ca acesta sa fie un mijloc de coercitie.
Sigur ca in Statut nu s-a prevazut ceva privind invatamantul online, nimeni nu s-a gandit ca se va ajunge in aceasta situatie. De altfel nici dupa interventia acestei situatii, din cate stiu eu, nu exista o prevedere expresa privind absentele.
Am in vedere Regulamentul-cadru, de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, intrat in vigoare in septembrie 2020, citez:
"ART.94.(1)Prezenţa elevilor la fiecare oră de curs se verifică de către cadrul didactic, care consemnează, în mod obligatoriu, fiecare absenţă."
Asa fiind cred ca este intemeiata cererea profesorului privind deschiderea camerei, pentru a putea verifica prezenta pe tot timpul orei si, in caz contrar, dreptul de a te pune absent.

| ThatBasi explică (pentru Ioandelasal):

Am răspuns la microfon dar nu am deschis camera și m.a auzit

| Ioandelasal a răspuns (pentru ThatBasi):

Raspunsul nu este tocmai o proba ca esti prezent tot timpul. In clasa te vede tot timpul, acasa nu te vede, daca n-ai camera deschisa.

| Batmanel a răspuns:

E simplu, nu vrei absenta, dai camera. Nu dai camera, nu esti acolo. Nu e destul ca dati totul pe mute si va jucati jocuri in loc sa fiti atenti la ore? Acum vreti sa dati doar prezenta si sa va culcati la loc sa inteleg.