| RaDuAnDrey13 a întrebat:

As dori o informatie. Daca mama mea si cu tatal meu sunt divortati, si noi am fost incredintati mamei, el mai are drept asupra noastra? Adica mama vrea s-a ma ia pe mine in Anglia, si nu stim sigur daca ne trebuie acea "procura" de la tata! Pe actul de divort spune ca: "SENTINTA ESTE RAMASA DEFINITIVA LA DATA IREVOCARA" adica nu imi trebuie procura de la tata?
Multumesc frumos!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui pe ce data s-a pronuntat hotararea definitiva.
Daca a fost inainte de 1.10. 2011 atunci nu mai trebuie declaratia notariala a tatalui, incredintarea minorilor se facea numai unui parinte, in cazul tau numai mamei si tatal avea doar drept de vizita si obligatia de intretinere.
Daca hotararea de divort a ramas definitiva dupa data aratata atunci s-a stabilit numai domiciliul la un parinte, minorii fiind incredintati ambilor parinti (custodie comuna) si este nevoie si de declaratia tatalui pentru ca minorul sa poata calatori in strainatate.

| RaDuAnDrey13 explică (pentru Ioandelasal):

A fost in 2011, eu vreau sa stiu daca pot sau nu iesi din tara doar cu acordul mamei!

| RaDuAnDrey13 explică (pentru Ioandelasal):

22.08.2012 atunci a fost hotararea definitiva!

| Ioandelasal a răspuns (pentru RaDuAnDrey13):

Daca hotararea definitiva este din 22.08. 2012 inseamna ca ai fost incredintat ambilor parinti si domiciliul ti-a fost stabilit la mama. Asa fiind ai nevoie de declaratia tatalui pentru a putea iesi din tara.
De altfel poti citi dispozitivul hotararii de divort (partea de sfarsit, de dupa In numele legii), acolo spune de incredintare si domiciliu.

| RaDuAnDrey13 explică (pentru Ioandelasal):

Aici spune ca incredinteaza reclamtei spre crestere si educare pe minorii si numele nostru!
Si mai jos ca il obliga pe tata la plata.

| Ioandelasal a răspuns (pentru RaDuAnDrey13):

Inseamna ca v-au incredintat numai mamei, asa ca nu este nevoie de declaratia tatalui. Va trebui sa aveti si o copie a hotararii judecatoresti.