| Ayshaa a întrebat:

am si eu o intrebare foarte importanta, am 17 ani si traiesc in Anglia cu mama, vreau sa parasesc tara, pentru o saptamana in Albania, mama mea este deacord, parintii mei sunt divortati si eu sunt incredintata mamei, nu stiu nimic de tata...pot sa parasesc Anglia numai cu procura mamei? si cand ma voi intoarce voi putea intra in anglia? Vreau un raspuns sigur! Multumesc:*

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate. De altfel declaratia (nu procura) este necesara doar pentru iesirea din Romania.

| mihai69 a răspuns:

În interiorul UE se poate călători liber. Despre Albania nu pot să spun decât că informațiile le găsești de exemplu, aici:
http://www.mae.ro/travel-conditions/3664
În funcție de documentele pe care le prezinți la controlul de frontieră, vei fi tratată fie ca cetățean român, fie ca cetățean britanic (presupunând că ai cetățenie dublă). Din punctul de vedere al legii române, nu ai nevoie de alte documente pentru a putea călători în afara actelor de identitate decât LA IEȘIREA din România. Deci procura aia nu prea e utilă. Da' nici rău nu face.
Din punctul de vedere al legilor britanice... nu știu ce să spun. :(
Pentru a putea călători cu avionul, e posibil să ai nevoie de o declarație scrisă de mamă - fiecare companie aeriană are o politică proprie în această privință - ia legătura cu firma care te va duce acolo.
Din partea tatălui nu ai în nicio situație nevoie de absolut nimic, deci nu îți face probleme că nu mai știi de el.