| 757474 a întrebat:

Salutare!
Locuiesc in București sector 6 si astăzi administratorul blocului in care locuiesc mi-a cerut o copie după actul de identitate spunând ca cei de la poliția locală le cere de la toți locatarii blocurilor din acest sector.
Eu nu am contract de închiriere deoarece proprietarul este un prieten iar prețul chiriei este de duzină.
Știe cineva de acest "proiect" de identificare sau ce e. Mie mi se pare un abuz.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este nici un abuz din partea poliției. Ei nu au nimic cu tine, poliția, și cu modul în care locuiești acolo cu chirie sau nu, la un prieten. Ei doresc să știe cine unde locuiește ca să poată depista infractorii. D-ta ne fiind infractor, nu ai de ce să te temi.
Pe vremuri legea era așa. Când pleci de acasă, dacă nu dormi în parc, sau pe scara unui bloc, homeless, ai nevoie să dormi undeva, la hotel sau alt domiciliu.La acel domiciliu, dacă sejurul tău depășește 5 zile, se notifica în cartea de imobil a locației ( blocului), un registru special, prezența ta acolo. În acea carte de imobil se nota numele tău și buletinul. Apoi adminstratorul imobilului făcea o notificare la poliție că tu stai acolo, iar când plecai, anunța că ai plecat. Aceasta era modalitatea prin care poliția putea identifica și localiza un infractor. Polițistul de sector știa cine locuieșțe în sectorul lui. Acum această măsură este necesară din nou pentru prevenirea și controlul fenomenului infracțional.

| mi25 a răspuns (pentru sadrian46):

Ai dreptate, dar nu se cerea copie dupa actul de identitate.

| gabicoo a răspuns:

Dacă nu ai contract nu ești obligat să îi dai copia! Legal/Oficial tu nu stai în acel apartament! Nu ai viză de reședință acolo!

| alina2k18 a răspuns (pentru gabicoo):

Nici cu contract nu esti obligatwinking
Asociatiile de proprietari nu au dreptul asta, GDPR etc...

| alina2k18 a răspuns:

Pentru cartea de imobil se cer datele.
Spune-i ca ii dai datele sa le aiba pentru registru ( orice om care locuieste intr-un bloc trebuie sa isi lase un numar de telefon si nume-prenume in caz de diverse -a se citi INUNDATIIwinking - ) si ii prezinti EVENTUAL buletinul sa verifice datele VIZUAL.
NU esti obligat sa ii dai copii dupa actele tale.
Deasemenea proprietarul apartamentului cand este anuntat trebuie sa dea anumite informatii care sunt strict pentru completarea cartii de imobil, s-a facut si la mine in bloc vara asta.
Daca intreaba cumva daca esti chirias spune-i ca stai DOAR o perioada la prietenul tau ca sa nu fie tentat de diverse reclamatii la ANAFwinking

| mi25 a răspuns:

Politia nu cere copii dupa actele de identitate ale locatarilor. Cazurile cand se cer asemenea documente sunt prevazute prin lege sau infralegislatie.