Întrebare recomandată | Moneszta a întrebat:

Bună seara! Dacă în anul 2020 tatăl meu a cumpărat un teren extravilan,iar vânzătorul și tatăl meu sunt decedați, cum pot trece terenul pe numele meu? Am o copie a titlului de proprietate și un contract de vânzare -cumparare făcut de mână.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa faci o actiune in constatarea dreptului de proprietate.
Inainte de aceasta trebuie sa soliciti, unui notar public de la ultimul domiciliu al tatalui tau, deschiderea procedurii succesorale si sa obtii un certificat de mostenitor. Cu acesta vei dovedi ca esti mostenitor si ai interesul de a obtine dreptul de proprietate si asupra terenului.
Te sfatuiesc sa angajezi un avocat, ca sa-ti redacteze cererea de judecata si sa te reprezinte in instanta.

| Moneszta explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc,dar am întâmpinat o problema. Exista doar un contract vânzare -cumpărare de mâna. Nici nu știu dacă a fost declarat la primărie și a fost trecut la impozit pe numele tatălui meu.Cum pot verifica asta? Terenul l-au folosit dintotdeauna părinții mei și moștenitoarei nu a venit niciodată sa conteste faptul că nu tatăl meu l-a cumpărat In schimb a venit o persoana care a mai cumpărat terenuri in acea zona și mi-a spus ca el a cumpărat terenul. Părinții mei nu l-au vândut, nici moștenitoarei titularului nu l-a vândut (ea fiind singurul copil al titularului ) Întrebându-l de la cine a cumpărat terenul mi-a dat numele unui persoane care are același nume de familie cu titularul(decedat), dar nu ea este fiica titularului.Ce trebuie sa fac in acest caz?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Moneszta):

Ti-am spus de prima data ce trebuie sa faci, n-am ce-ti spune altceva.
Celalalt care spune ca a cumparat si el terenul trebuie sa aiba, la fel, un contract de vanzare-cumparare, banuiesc ca este tot sub semnatura privata.
In proces se vor compara actele respective si primul va avea castig de cauza.
Daca contractul celuilalt este act autentic atunci el va castiga.
Fiind si mai complicata situatia angajeaza un avocat.

| Moneszta explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc

| Moneszta explică (pentru Ioandelasal):

Buna dimineața! Am fost la primărie și cealaltă persoana a cumpărat terenul, l-a cumpărat cu acte false. Spun asta pentru ca in actele lui apare ca a cumpărat terenul de la o persoana care nu este fiica titularului decedat.Doar. ca este o ruda cu același nume. Cum a putut sa declare el la primărie ca a cumpărat terenul și sa-l declare pentru a putea plăti taxe impozit Normal la primărie se acte doveditoare cum ca ești moștenitorul unui teren pe care vrei sa-l vinzi si in baza actelor doveditoare poate fi declarat terenul la persoana care il cumpãrã.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Moneszta):

Toate se pot lamuri doar prin judecata.
De asemenea se poate face plangere penala pentru fals si uz de fals si sa soliciti anularea contractului.
Repet iarasi: consulta sau angajeaza un avocat, acesta te va putea sfatui ce sa facu dupa consultarea actelor si aflarii situatii reale cu toate detaliile necesare.