| KorePandorica a întrebat:

Bună seara!
De un an și jumătate sunt sunată de o firmă care caută o persoană ce are de achitat niște facturi la ei. De fiecare dată când sună le spun din start că nu sunt doamna respectivă și nu mai vreau să fiu deranjată. Am blocat multe numere de la ei dar continuă să mă sune și să îmi trimită mesaje cu plăți neachitate. Deci deși sunt conștienți că nu sunt doamna respectivă continuă să mă deranjeze în fiecare lună. Lucrul acesta a început să mă enerveze foarte tare și aș vrea să știu unde aș putea să le fac reclamații ca să înceteze cu hărțuiala asta. Dacă aș merge la poliție cum ar trebui să procedez?
Vă mulțumesc.

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cand te mai suna spune-le ca daca nu inceteaza o sa le faci plangere penala pentru hartuire, conform Codului penal, citez:
"ART. 208.Hărţuirea
  (2) Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Plangerea trebuie facuta in maximum 3 luni de la ultimul telefon. Pentru a avea o dovada este bine sa inregistrezi convorbirea telefonica.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De obicei te sună o persoană angajată din firma respectivă, care îmnbaza informațiilor care le are acționează ca un robot. Eu presupun că acea persoană are un șef ierarhic care poate fi contactat într-un fel oarecare, telefonic sau online. La acesta trebuie să îi comunici situația. Să înțeleagă că dacă continuă, vei înregistra convorbirile telefonice ci ei și îi vei da în judecată pentru hărțuire. Poliția nu se implică în asemenea cazuri de obicei, pe simpla declarație, fără probe. Altă modalitate de a-i potoli, este, de fiecare dată când te sună, după ce se prezintă, închizi imediat telefonul. Dacă încep o corespondență în scris, le răspunzi o dată iar apoi nu mai răspunzi deloc, ignori scrisorile simple și le refuzi la primire pe cele recomandate. Astfel, unica soluție în care ei te mai pot deranja este să te cheme în judecată. Acolo le poți demonstra că nu ești dta persoana căutată de ei. Ca să nu te enervezi din start, așa își câștigă ei pâinea.

| Iote a răspuns:

Mergi la politie si le spui exact cum ne-ai spus si noua, ca te deranjeaza si ca nu vor sa inteleaga confuzia sau ca datele sunt false. Ce vor mai vrea ei sa stie in plus, te vor intreba. De exemplu, de cand ai telefonul. Poate rau-platnica a avut numarul acesta inaintea ta.
Le ceri sa-i someze sa nu te mai deranjeze.
Evident, trebuie sa ai cartea de identitate la tine.

| ziftode a răspuns:

Politie, politie, POLITIE
e cam evident ca cineva ti-a furat identitatea
DIN PACATE PENTRU EI, cat timp tu poti sa dovedesti ca nu esti respectiva persoana, POTI EFECTIV SA SCOTI BANI DIN SITUATIE, adica poti sa ii dai in judecata pentru hartuire, CARE E IN PRIMUL RAND CAZ PENAL, ASA CA...

POLITIE, POLITIE, POLITIE!

Răspuns utilizator avertizat
| christine99 a răspuns:

Eu mi-am schimbat cartela, căutau un bărbat datornic la bancă, le-am explicat că eu sunt fată, au continuat să sune in fiecare lună pentru că e un departament întreg care se ocupă de asta, așa că am renunțat să dau explicații la toți că îmi scădeau neuronii.

| SporeBox a răspuns:

Pai te duci la politie si pe arati mesajele de la ei si le povestesti si ia masuri.

| Andrei_Marius_1999_IRL4 a răspuns:

Am și eu o întrebare,tu după un an și jumătate ți-ai dat seama că te hărțuiesc? Trebuia să mergi la poliție după o lună două,de când tot te sună pe tine cu plăți neachitate și mai știu eu ce,mergi frumos la poliție, dai declarație, iar ei o să se ocupe, în ghilimele o să se ocupe, că până rezolvă ăștia ceva. Durează mult și bine. Sper că te-am ajutat, o seară faină