| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Buna seara. De un an și jumătate un prieten de-ai mei joaca la pariuri de pe contul meu (de fapt el îmi dă mie banii, depun și îmi spune ce sa pun, deoarece se ferește de nevasta). Curând cei de la paysafe mi-au blocat contul motivul cel mai probabil fiind depunerile destul de mari (in jur de 50-60.000€ intr-un an și jumătate). M-am documentat puțin și am aflat că este foarte posibil sa primesc ceva de pe la ANAF. Deci, in cazul in care primesc ceva pot scăpa dacă prietenul meu recunoaște că el mi-a dat acei bani, aduc dovezi că așa s-a întâmplat ș.a.....sau credeți că există vreo șansă să scap neverificat? Sunt sigur că sunt mulți alții care au Lamborghini și n-au un leu platit la stat.
Mulțumesc.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-avem de unde sti ce se va intampla. Este posibil sa se ajunga si la tine cu verificarea, avand in vedere ca ANAF a inceput sa verifice castigatorii la pariuri, desi nu vad de ce o fac, fiind obligatia firmei de pariuri sa retina impozitul si sa-l vireze.
Probabil este verificata cum s-a retinut si virat impozitul.
Mai repede vei ajunge sa fii intrebat de cei de la spalarea banilor, daca ANAF le-ar comunica faptul ca ai jucat cu bani multi. De altfel s-ar putea sa te verifice si cei de la ANAF in legatura cu sursa banilor si ar fi o mare problema si pentru tine daca prietenul i-a obtinut ilegal.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca castigurile au fost pe numele tau, atunci TU ai obligatiile fiscale, iar ANAF te va executa PE TINE, cu majorarile /penalizarile si cheltuielile impreuna.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru Bula):

Am înțeles, și în cazul in care se ajunge a executare, iar eu nu am absult nimic pe numele meu, ce se întâmplă?

| Bula a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

Asta decide instanta.
Poate transforma datoria in ani de puscarie sau in munca in folosul societatii.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca ti-au blocat contul și cam atât.Nu cred ca vor sapa mai mult.
Dar ar trebui sa ai grija la treburile astea ca îți poți face probleme nevinovat.

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru Freya1):

Clar,chiar nu am conștientizat că există posibilitatea asta...

| johnnny123 a răspuns:

În primul rând, ai făcut o mare tâmpenie. Niciodată, dar niciodată, nu trebuie să te bagi în combinații de genul ăsta, în care niște sume uriașe nejustificate îți intră în cont. Orice sumă pe care nu o poți justifica poate duce oricând la o verificare.

"Sunt sigur că sunt mulți alții care au Lamborghini și n-au un leu platit la stat."

Da, numai că din păcate (sau din fericire) legea se aplică individual. Adică nu funcționează apărarea "păi ăla a scăpat, deci trebuie să mă lăsați și pe mine în pace".

Dacă nu mă crezi, data viitoare când primești o amendă pentru depășirea vitezei legale încearcă să o contești pe motiv că "și alți șoferi depășesc viteza legală și nu sunt amendați".

| DeMicUnCălător a răspuns:

Prietenul ăsta al tău iși minte nevasta. Dar să presupunem că pe tine te iubește mult mai mult și nu te minte. Se merită să risti ani de pușcărie pentru acest prieten?

| RobertDem a răspuns:

Nu are treaba ANAF cu rulajul banilor tai atât timp cat sunt plătite taxele pentru câstiguri. Probleme trebuie să-ți faci cu Oficiul Naţional de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor. Dacă accepți un sfat, nu mai face tranzacții cu banii altora.