| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara.M-a prins politia cu numere rosii expirat m-au scos de sub urmarire penala 300 lei amenda + cheltuieli judecata si suspendare 3 luni.Am fost la sediu lor de la Resita si mii s-a spus ca trebuie sa dau iar examinare de 15 intrebari. Daca dau imi iau permisul intr-o luna? Nu am nici macar un an vechime abia in martie anul trecut l-am luat

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti sa-l obtii mai repede deoarece nu ai un an de la obtinerea lui, asa ca nu indeplinesti toate conditiile, citez:
"ART.221.(1) Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, daca sunt indeplinite, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
b) a obtinut permis de conducere cu cel putin un an inainte de savarsirea faptei;
c) in ultimii 3 ani de la data savarsirii faptei pentru care se solicita reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de masura;
d) in ultimii 2 ani de la data constatarii contraventiei pentru care se aplica sanctiunea contraventionala complementara nu a mai avut suspendata exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie."

| neaivan a răspuns:

Ok si tu ce vrei pareri despre ce ai patit sau despre permis? Da trebuie sa sai daca vrei sa-l ai mai de vreme de 3 luni (in decursul unui an de zile sa nu ai nici o abatere)... apropo ce mai e pe la Resita?

| Potti91 a răspuns (pentru neaivan):

Vreau sa stiu daca imi reduce la o luna. nu mai e nimic pe acolo sa desfiintat si tramvaiele tot

| neaivan a răspuns (pentru Potti91):

dupa o luna poti da acel test si in functie de puncte primesti permisul!