| pufulete2021 a întrebat:

Bună seara, sunt fata care a făcut un credit pe numele soțului, dacă tata da semnătura la notar precum ca în fiecare luna îi achita ratele și apoi sa îmi iau fata sa plec la părinți ca îmi vorbește urat, m-a mai lovit câteodată, eu am zis sa nu ma mai amenințe zicea ca n-o sa ma mai amenințe și ca ma va lovi direct el ma mai poate da in judecata dacă tata da semnătura la notar? Zicea ca fetița n-o vad, nu accepta ca fata sa fie la mine și ca o sa se judece cu mine pana mi-o ia.

21 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tatal tau poate prelua creditul dar numai cu acordul bancii, altfel nu se poate. Si banca isi va da acordul doar daca tatal tau indeplineste conditiile de creditare pentru suma respectiva.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, el te poate da in judecata fiindca tu ai facut fals in actele legale si i-ai furat banii.
Pedeapsa este puscarie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai o sa va judecati pana ti-o ia sau pana ramane la tine, dar tu de ce stai ca toanta sa te loveasca si nu iti scoti in secunda doi certificat medico-legal si apoi sa obtii ordin de interdictie si sa rulezi divortul pe repede-inainte?

| Freya1 a răspuns:

Cum sa faci credit pe numele soțului fără el, ca nu înțeleg? Nu îți face banca credit fără acordul și semnătura lui.

| blackWisteria a răspuns (pentru Freya1):

Foarte simplu. Sunteti casatoriti, orice se imparte. Daca facea pe numele ei era acelasi lucru. Dar majoritatea nu inteleg ce inseamna casatoria.

| Bula a răspuns (pentru Freya1):

N-a luat credit, a luat o suma mai mare din contul comun, fara sa-si anunte sotul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru blackWisteria):

Nu se imparte orice, tovarase.

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns (pentru blackWisteria):

Din câte am înțeles a luat bani din contul comun fără sa știe el.Iar din câte am văzut eu în alte întrebări, a facut asta ca să le de-a părinților ei.

Eu am sfatuit-o și în dați-le trecute sa nu mai stea langa un om ce nu o respecta si o bate.Dar și ea la rândul ei trebuie sa înțeleagă ca are o familie și ca orce decizie iei trebuie sa o iei împreună cu partenerul mai ales dacă acea decizie implica lucuri, bunuri sau chestii la comune.Nici mie una nu mi-ar conveni sa ia iubitul meu bani fără sa știu și sa vreau și sa le de-a neamurilor lui,ca au mâini și picioare și ei, plus ca trebuie sa discutam motivul pentru care făce asta, ca nu decide doar el ce sa facă cu bani.
Bine, nu e ok sa amintiți, sa bați și sa jignești clar.Nici el nu abunda de inteligenta și educație dar nah.

| blackWisteria a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Arata legea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru blackWisteria):

Bunurile obtinute inaintea casatoriei nu se impart, dooh.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Nu ca sa ii ia fumeia tot. Daca el a luat casa inainte sa o ia pe ea de nefasta, atunci el ramane cu casa si ea... cu gura cascata. P.S. De acord cu tine, legile sunt timpite. Stai sa vezi la americani ce timpite sunt...

| blackWisteria a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Asta e logic. Dar ei sunt casatoriti si banii i-a luat acum. Nu a facut nimic ilegal.

| blackWisteria a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

"Daca ma intrebi pe mine corect ar fi fost bai x tu cu ce ai contribuit la casa? Daca femeia zice ca n-a contribuit cu nimic ca n-a pus un leu soarta dai drumu."

Depinde de ce nu a contribuit.
Daca vrei femeie sa o tii acasa, fara loc de munca, sa iti creasca tie copiii are dreptul la jumatate, munca facuta in casa e tot munca (pentru care unele sunt platite bine) si faptul ca a renunta la viitorul ei pentru tine e un risc imens.
Daca poti dovedi ca a stat si acasa si nici nu a tinut casa si copiii sunt jegosi e altceva.

"sa stea prostu sa plateasca pensie alimentara ca femeia sa cheltuie pensia alimentara pe mofturile ei personale"
Pensia e pentru copil, nu pentru ea si nu ai ce mofturi sa faci cu 200 lei. Mi se pare incredibil ce usor se spala barbatii pe maini de orice responsabilitate. Copilul ala esi al tau. Nu fei pensie alimentara, nu il face de la bun inceput. Oribl ca oamenii ca tine se inmultesc primii.

Femeia ia mai mult pentru ca ramane in 99% din cazuri cu greul dupa ea (copiii).

| blackWisteria a răspuns (pentru Freya1):

Nu a zis nimeni ca e ok ce a facut, dar nu e ilegal cum o sperie toti pe aici. O ameninta degeaba. Sa o puna sa dea banii inapoi si asta e.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Uite-te in oglină. NU ești cu nimic diferită de soțul tău.
Imi pare rău pentru viața fetiței voastre. A-ți adus-o pe lumea asta s-o chinuiți.

Răspuns utilizator avertizat
| User252426 a răspuns:

Depind3 de fată cu cine vrea.

| depression17 a răspuns:

Iti cam meriti soarta sincer

| blackWisteria a răspuns:

Ce ai facut e legal, ce face el (bataia etc) nu. Daca faceai asta singura, pe numele tau, tot responsabilitatea amandurora ar fi fost. Calmeaza-te si pleaca de langa el, da-i banii, nu are ce sa iti faca in instanta. Te da degeaba in judecata.