| Libelle a întrebat:

Bună seara,
Suspectez că o persoană face proceduri de augmentare buze (acid hialuronic) și alte intervenții faciale (acid hialuronic pentru estomparea ridurilor), fără a avea drept de practica. Din cate știu eu, trebuie in primul rand sa fii medic și în al doilea rând să urmezi cursurile acreditate de Ministerul Sănătății pentru a putea face aceste proceduri.
Nu am fost la persoana respectivă însă observ că își face reclama pe un cont privat de Instagram iar clientele ei sunt reale.
Din punct de vedere legal cum stau lucrurile? Și ce ar putea fi făcut? Mulțumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face un denunt la politie si poate avea dosar penal, cel putin pentru exercitarea unei activitati fara autorizatie, daca nu s-a folosit si de falsuri, asa cum s-a constatat aproape in toate cazurile de falsi medici descoperite.

| flixbuster a răspuns:

Plangere la Politie.

| anonymus4106 a răspuns:

Povestea asta sună asemănător...

| Baljad a răspuns:

Ar trebui anuntate cadrele de politie specializate