| AdyAdrian777 a întrebat:

Buna seara TPU, acum câteva zile un prieten a pus o petarda in cutia postala a unui vecin, el a spus ca i-au luat foc facturile însă nu i-au luat, a spus ca se va duce la politie(el chiar nu glumește) ce amenda putem lua fiind minori?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Voi nu luati nicio amenda, daca se da amenda o vor lua parintii vostri, asta pentru ca sunteti minori.
Se poate da amenda in acest caz pentru tulburarea ordinii si linistii publice
Daca aveti noroc nu va depune nicio plangere
eu sa fiu in locul parintilor vostri v-as bate in fiecare zi cu furtunul ud pentru astfel de prostii ce le facetiwinking

| AdyAdrian777 explică (pentru Simpatic):

Si cam ce suma?

| Simpatic a răspuns (pentru AdyAdrian777):

Amenda e daca nu ma insel cuprinsa intre 200-1000 de lei, daca e platita in 15 zile va fi la jumatate din valoare!
Niciodata nu se da maximul din prima asa ca ar fi 200 de lei in cazul vostru
Dar numai daca ala se duce si face plangere, altfel nu va amendeaza nimeni, pe langa asta trebuie sa aiba si martori, dovezi

| AdyAdrian777 explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc frumos

| AdyAdrian777 explică (pentru Simpatic):

Si poate sa imi faca percheziție acasa politia? Daca chiar i ar fi luat foc facturile ce amenda vor lua părinții?

| mi25 a răspuns (pentru AdyAdrian777):

Daca ati folosit petarda, da poate sa-ti faca perchezitie sa vada daca mai ai material pirotehic.

| AdyAdrian777 explică (pentru mi25):

Aa ok ms

| mi25 a răspuns (pentru Simpatic):

Folosirea materialului pirotehnic nu se incadreaza la tulburarea ordinii si linistii publice. Este caz penal.

| Simpatic a răspuns (pentru mi25):

Da, hai sa facem din tantar armasar, sa vad si eu ce magistrat dispune masura perchezitiei locuintei unor pusti care au aruncat o petarda. Daca era vorba de cineva despre care se aflase ca vinde petarde pe internet si deci ilegal da.
Haideti sa vorbim in cunostinta de cauza si cum e corect sa se intample lucrurile nu cum credem ca s-ar putea intampla.
Sunt inca oameni care conduc cu 3 la mie alcoolemie si in afara ar face ani de puscarie in timp ce aici ar primi dosar penal cu amenda si 1 an cu suspendare...
Deci sa ne raportam la legile noastre nu la ce s-ar intampla prin alte parti.
Mie imi vine sa rad cand aud ca unii sunteti mai legistri ca magistratii si mai catolici ca papa tongue

| mi25 a răspuns (pentru Simpatic):

Eu am zis ca poate, nu ca-i obligatoriu sa-i faca. Depinde ce se descopera daca se face reclamatie. Indiferent sau cu atat mai mult ca este minor. Eu nu am zis ca va ace puscarie. Folosirea materialului pirotehnic este mai periculos decat alcoolemia la volan. Unele fapte savarsite in modul de mai sus poate fi incadrat la terorism. Nu zic ca acesta.
Si ca sa justific, iti spun ca am stat de vorba cu fostul sef la sectia arme si munitii la politia judeteana, care imi este cumatru.