| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara tuturor.sunt nou pe aici si as avea si eu o intrebare legata de politia comunitara.de curand un politist comunitar vine la mine acasa si o intreaba pe mama de ce iese asa mult fum pe cos(de parca erau 30 de grade afara si stateam cu geamurile deschise). mama ii spune ca a facut focul si ca nu o sa mai bage asa mult(casa e destul de mare, deci trebuie älimentata" din greu sa se incalzeasca). politistul pleaca si revine dupa 30 de minute sa intrebe cu cine a stat de vorba.la o saptamana primim amenda prin posta de la respectivul politist. vreau sa ma lamuriti si pe mine ce treaba avea politistul sa imi dea amenda fara sa imi spuna? sau pentru ce mi. a dat amenda aia? pentru ca incerc sa stau la caldura? multumesc celor ce vor raspunde

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Revin la raspunsurile mele. Cred ca v-a sanctionat pentru contraventia prevazuta in H.G.nr. 537/2007 privind stabilirea si sanctionarea contraventiilor la normele de prevenire si stingere a incendiilor, pentru contraventia prevazuta la art.1, alin.2, lit.i), citez: "neexecutarea verificarii, repararii si curatarii periodice, cel putin o data pe an, a cosurilor pentru evacuarea fumului, precum si nerealizarea elementelor de izolare termica a acestora;" Aici amenda este de la 500 lei la 1.000 lei.
Potrivit art.2, alin. "(2) Contravenientul poate achita pe loc sau in termen de cel mult 48 de ore de la data incheierii procesului-verbal ori, dupa caz, de la data comunicarii acestuia, jumatate din minimul amenzii prevazute la art. 1, agentul constatator facand mentiune despre aceasta posibilitate in procesul-verbal."
Aceasta contraventie poate fi constatata si sanctiunea aplicata si de primar.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi spui povestea nu spui elementul esential: pentru ce a fost amendata mama ta(macar actul normativ). Impotriva procesului verbal de contraventie se poate face plangere contraventionala la Judecatoria in a carei circumscriptie locuiti, in termen de 15 zile de la primirea procesului verbal. Numai bine!

| a1doru a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dupa cate inteleg eu din expunerea lui, cred ca, mai rezonabil ar fi sa faca o plangere penala pentru abuz in serviciu.

| negru30 a răspuns:

Contestatie - era un tampit- i-ati un caine sa nu mai intre in curte

| fabilescu a răspuns:

Stiu ca era un tampit.din cate mi-a zis mama nici macar nu s-a prezentat.da i-a spus unde sta si daca nu dau de primar ma duc si ii bat in poarta

| fabilescu a răspuns:

Am o cunostinta in politia comunitara si mi-a zis de individul asta ca nu prea isi face cum trebuie treaba.ioan, procesul verbal nu l-am deschis pentru ca nu mi l-a dat postarita.a zis ca amenzile sunt undeva la 5 milioane, asa ca ii face retur.dar mie imi e k ajunge p la primarie amenda asta si cand voi avea nevoie de ceva voi fi obligat sa o platescsad

| Ioandelasal a răspuns (pentru fabilescu):

La prima postare spui ca ai primit amenda prin posta iar la asta ca nu ti-a dat factorul postal procesul, care-i realitatea? Nu se poate sa nu-ti fi dat procesul verbal de contraventie si instiintarea de plata.

| Ioandelasal a răspuns (pentru fabilescu):

Revin la raspunsurile mele. Cred ca v-a sanctionat pentru contraventia prevazuta in H.G.nr. 537/2007 privind stabilirea si sanctionarea contraventiilor la normele de prevenire si stingere a incendiilor, pentru contraventia prevazuta la art.1, alin.2, lit.i), citez: "neexecutarea verificarii, repararii si curatarii periodice, cel putin o data pe an, a cosurilor pentru evacuarea fumului, precum si nerealizarea elementelor de izolare termica a acestora;" Aici amenda este de la 500 lei la 1.000 lei.
Potrivit art.2, alin. "(2) Contravenientul poate achita pe loc sau in termen de cel mult 48 de ore de la data incheierii procesului-verbal ori, dupa caz, de la data comunicarii acestuia, jumatate din minimul amenzii prevazute la art. 1, agentul constatator facand mentiune despre aceasta posibilitate in procesul-verbal."
Aceasta contraventie poate fi constatata si sanctiunea aplicata si de primar.

| fabilescu a răspuns:

Mersi pentru raspuns.chiar daca altadata veneau pompierii si nu ziceau nimic, acum s-a gasit un fraier sa ma amendeze.asta e.acum stiu pentru ce mi s-a dat amenda aia tampita