| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, exista grade de subofiteri in politia americana si britanica?
Singurul apelativ de adresare catre un politist, in filme, pe care l-am auzit a fost "domnule ofiter".
Va rog sa ma lamuriti.

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

laughing
Bog, "Officer", "Deputy" sau "Corporal" este cel mai mic grad in politia din SUA.
Ca romanii (si probabil si altii) "traduc" exact asa, asta este problema lor.
Mai avem apoi:
Detective sau Investigator
Seargent
Lieutenant
Captain
Major sau Deputy Inspector
Colonel sau Director sau Commissioner
Inspector/Commander (in California)
Deputy Chief of police sau Superintendent
Assistant chief of police sau assistant superintendent, si in fine,
Chief of police.
Adica cel mai smecher. big grin
Mai avem institutia Sheriff, dar ei sunt functionari guvernamentali alesi.

| Thecurious explică (pentru Darkmagic):

Banuiam ca imi vei raspunde. Recunosc ca nu m-am informat din comoditate
"Adica cel mai smecher."-Nu stiu cat de "smecheri " sunt comparativ cu unii ofiteri superiori romani care folosesc agentii pe post de servitori.

| Darkmagic a răspuns (pentru Thecurious):

Stai linistit, nu de tine am ras. happy
E o...chestiune generala (nu i-as spune problema), si anume ca, TOATA lumea "traduce": "domnule ofiter", chiar si cand in film este vorba despre o highway patrol sau de un ins care dirijeaza circulatia intr-o intersectie.
Pe undeva nu-i condamn, nu toata lumea cunoaste gradele politistilor, si daca nu esti foarte familiarizat cu termenii de aici, e usor sa gresesti.

| Thecurious explică (pentru Darkmagic):

Sigur exista institutii inferioare si superioare de pregatire a politistilor. In Romania sunt doar doua : Scoala de agenti de politie cu durata de un an si Academia de Politie cu durata de 5 ani (in cadrul careia sunt mai multe specializari ).
Te-as intreba, daca modelul asta e asemanator cu cel din state.

| Darkmagic a răspuns (pentru Thecurious):

Nu este asemanator, dar nici nu stiu sa explic foarte bine, pentru ca nu m-a interesat.
Exista bine'nteles Quantico, de unde ies politistii federali, si mai sunt niste... entitati de law-enforcement agency, (nu stiu ce corespondent ar putea avea in Ro), care genereaza politia statala.
Pe plan local, in orase, politistii tin de Primarie, si chiar nu stiu cum se recruteaza.

| Thecurious explică (pentru Darkmagic):

FBI e cel mai celebru, din cate stiu, e un serviciu federal de investigatii, asta insemna ca e sub autoritatea Administratiei?
In Romania, doar agentii patruleaza pe strada (Ministerul de Interne are nevoie de personal, de aceea a redus anii de scolarizare -pentru agentii de politie si subofiterii jandarmi, de la 2 ani, la un an. Foarte multi tineri, absolventi de liceu, vor sa devina politisti. (din mai multe motive).
Doar politia locala este in subordinea Primariei( ei nu trebuie sa aiba o pregatire anume), atributiile ei sunt mai restranse.