| sayurik a întrebat:

Buna,

Stie cineva daca se mai poate face altceva in afara de masterat pentru a intra in invatamant, in cazul in care nu ai urmat modulul pedagogic in facultate? Gen o varianta alternativa a modulului, ceva curs sau. dupa terminarea facultatii?
Multumesc

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate face altceva, conform Legii nr.1/2011 a educatiei nationale, citez:
"ART. 236.(1) Formarea iniţială pentru ocuparea funcţiilor didactice din învăţământul preuniversitar cuprinde:
a) formarea iniţială, teoretică, în specialitate, realizată prin universităţi, în cadrul unor programe acreditate potrivit legii;
b) master didactic cu durata de 2 ani;
c) stagiul practic cu durata de un an şcolar, realizat într-o unitate de învăţământ, sub coordonarea unui profesor mentor.
(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), formarea personalului din educaţia antepreşcolară pentru funcţia de educator-puericultor din învăţământul preşcolar şi primar, pentru funcţiile de educatoare/ educator şi învăţătoare/învăţător se realizează prin liceele pedagogice.
(3) Pentru a obţine altă specializare, absolvenţii studiilor de licenţă pot urma un modul de minimum 90 de credite transferabile care atestă obţinerea de competenţe de predare a unei discipline din domeniul fundamental aferent domeniului de specializare înscris pe diploma de licenţă. Acest modul poate fi urmat în paralel cu masterul didactic sau după finalizarea acestuia.
ART.237.(1) În calitatea sa de principal finanţator, pe baza analizei nevoilor de formare din sistem, Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului stabileşte reperele curriculare şi calificările de formare iniţială teoretică în specialitate a personalului didactic.
(2) Programele de formare iniţială teoretică în specialitate şi psihopedagogică sunt acreditate şi evaluate periodic de către Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului, prin intermediul ARACIS sau al altor organisme abilitate, potrivit legii.
ART.238.(1) Studenţii şi absolvenţii de învăţământ superior care optează pentru profesiunea didactică au obligaţia să absolve cursurile unui master didactic cu durata de 2 ani."

| sayurik explică (pentru Ioandelasal):

Suntem in 2013 si cum legile se schimba de la un an la altul...nu cred ca mi-e de ajutor

| Ioandelasal a răspuns (pentru sayurik):

Prevederile citate de mine sunt valabile acum. Daca nu ma crezi poti citi tu legea, ti-am indicat articolele.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Modulul pedagogic îl poți face imediat după absolvirea facultății, cu durată de un an pentru cele două nivele: nivelul unu care îți permite să predai numai la școlile generale, și modulul doi pentru predare la liceu și facultate.
Pa, pa.

| sayurik explică (pentru Legiuitoarea):

Asa am auzit si eu si voiam sa mai aud si alte pareri..Multumesc