| Nadishome a întrebat:

Bună! Sunt crescuta de bunica si de cei doi unchi ai mei încă de la vârsta de 3 ani. Mama, sora unchilor mei e plecata în Spania și nu se prea interesează de mine, iar tatăl este nerecunoscut. Mama sta cu unul in Spania de mai bine de 7-8 ani, dacă nu mai mult. In prezent am 14 ani. Mama nu s-a mai întors în România de cred ca 11 ani, cam asa ceva, și de fiecare data când vorbeam cu ea la telefon, începea scandalul ca vrea sa ma ducă în Spania si să-mi incep o viata noua acolo. Tin sa menționez ca am fost crescuta foarte bine, în condiții decente și NICIODATĂ nu mi-a lipsit nimic, de câte ori am deschis gura, mi s-a oferit tot ce aveam nevoie (lucruri de scoala, îmbrăcăminte, chestii la întâmplare și multe altele), iubirea de bunica si de unchi, iar ei sunt singurii și cei mai importanți din viața mea, pe când mama nici măcar de ZIUA MEA nu m-a sunat să-mi zică vreodată un "la mulți ani" sau să-mi trimită vreodată un pachet cu haine, lucruri pentru școală etc. Deci mama, practic, nu îmi oferă nimic dar vrea sa ma ducă în Spania, sa încep o viata noua, sa pretind ca nimic nu s-a întâmplat și ca ea m-a crescut, hai serios! În prezent sunt în clasa a 8-a si mai departe, am posibilitatea sa intru la un liceu militar, asa ca să va spun ca deja mi-am format un viitor aici! Problema este ca mama vrea sa ma ducă în Spania, iar eu NU VREAU. Ea mereu a trăit cu gândul ca bunica ma tine aici si ca nu ma lasa ea sa merg, dar de fapt eu nu vreau sa merg! De ce? Nu are cu ce sa ma intretina într-un apartament cu 2 camere, pe care nici pe asta nu îl poate plăti. Ea nu merge la lucru, dar cel cu care sta, da. Deci e cam complicat și nu vreau sa îmi risc viitorul si sa ajung ca ea. Imi e foarte frica.
Ea nu este decazuta din drepturile părintești sau ceva, doar ca bunica este tutorele meu legal.
Acum, întrebarea mea este următoarea.
Daca bunica pățește ceva, cui ii revine tutela?
Dacă mama nu ma poate întreține, se poate ca tutela sa fie unul dintre unchii mei?
Având în vedere ca nu vreau sa merg in Spania, orice ar fi. Eu vreau sa imi continui viata aici, în România. Nu vreau sa las totul în spate și sa ma prefac ca totul e bine și sa îmi fac o viata noua. Vreau să-mi termin scoala, sa fac un liceu, o facultate, etc etc., dar in niciun caz nu vreau sa merg in Spania.
Aceasta dispune procedura judecătorească sau ceva?

Am explicat totul cât mai detaliat astfel încât sa îmi spuneți ce s-ar întâmpla in aceasta situație. Mulțumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul tau, daca bunica decedeaza, tutela poate fi atribuita unui unchi, de instanta judecatoreasca. Ai si tu un cuvant de spus la aceasta.
La fel nici chiar mama ta nu te poate duce fortat in strainatate, mai ales ca este impotriva vointei tale.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca se ajunge la judecatorie spui: "onorata instanta va rog sa ma ascultati si pe mine"! Cand ti se da voie spui: nu vreau sa merg cu mama si gata. Vreau sa raman la unchiul Gheorghe (sau cum l-o chema pe un unchi al tau). Daca vrei poti sa spui si de ce: am fost crescuta de bunica si de unchi. M-ama n-a contribuit cu aproape nimic. Etc. Spui ce ne-ai spus si noua.

| mi25 a răspuns:

Daca mama ta nu a contribuit cu nimic la cresterea si educarea ta de 11 ani poate fi decazuta din drepturi parintesti deoarece te-a abandonat.