| Fluffy123 a întrebat:

As vrea sa ma sfatuiti si pe mine in legatura cu :

Nu am nici un prieten care sa imi fie aproape la bine si la rau, care ii pot spune ce ma doare...in jurul meu sunt doar oameni falsi care pur si simplu isi bat joc de mine.Adica o sa va povestesc:

Acum ca este vacanta de scoala,eu stau la bunica mea, cu bunicul meu si cu cei doi unchi ai mei.Astazi au venit unchii mei cu un prieten de al lor si sora mea care are 19 ani si este deodata cu prietenul unchilor mei. Unchii mei au 18 ani amandoi.Cand au venit la bunica, ei vorbeau tot felul de prostii care pe mine nu prea interesau, dar apoi unul dintre unchi isi batea joc de mine.Chiar acum o zi parca ma insulta, dar el o lua ca pe o gluma.Sora mea vorbeste urat cu mine si noi toti stam la tara.Cand m-am dus la copacul cu mere ca sa imi iau un mar, unul dintre unchi a aruncat cu o corcodusa in spatele meu.Pe mine m-a durut, dar nu am spus nimic si cand am ajuns la copac am inceput sa plang fara ca ei sa ma vada.Am simtit ca trebuie sa ii spun cuiva dar,nu am cui, si am hotarat sa va spun voua.Nu prea stiu ce sa fac,adica imi trebuiesc sfaturi ce sa fac ca sa nu isi mai bata joc de mine.

Va rog frumos sa ma jutati,si cine imi da cele mai bune sfatuei primeste funda si vot, iar ceilalti primesc vot.

Răspuns Câştigător
| monicaop a răspuns:

Cea mai buna solutie e sa nu te intereseze, sa fi indiferenta, daca nu se opresc nici asa prefate ca nu te deranjaza, incarca sa gasesti replici cu care sa ii inchizi, sa ii faci sa taca. Daca zici ca esti la tara, du-te si plimbate nu conteaza unde, incearca sa devi mai sociabila. De ce nu, poate iti faci un prieten chiar acolo. Nu are rost sa pui la suflet toate aste, sunt doar niste "copilari".

10 răspunsuri:
| sebby27 a răspuns:

Discuta cu parintii! Sau nici cu ei nu te intelegi?

| Fluffy123 explică (pentru sebby27):

Mama ma intelege doar, dar imi este jena...

| sebby27 a răspuns (pentru Fluffy123):

Nu trebuie sa iti fie jena, doar e mama ta.Eu zic sa vorbesti cu ea despre asta.
In al doilea rand, invata sa te impui, altfel toata viata ta o sa fii calcata de restul in picioare.
Pune-te pe primul loc(fara sa fii egoista) si invata ca restul nu sunt mai buni ca tine.Gaseste lucruri care te motiveaza.
Cand o sa vada ca esti stapana pe tine si ca stii sa te impui, crede-ma ca nu o sa mai aiba tupeu sa isi bata joc de tine.
In al treilea rand, zicei ca nu (prea) ai prieteni.Sau ca pe cei pe care ii ai, ii consideri falsi.Pai, iesi in locuri in care crezi tu ca ai putea lega noi prietenii.Incearca sa ii accepti pe prietenii tai asa cum sunt(cei care iti sunt), cu bune, cu rele, dar fara sa te lasi calcata in picioare.Om perfect n-o sa gasesti niciodata.

Sper ca ai inteles ceva din ce am zis eu pe aici.happy Succes!

| asdfcffcvgvv123 a răspuns:

Pai uneori ma simt la fel ca tine in situatia cu prietenii falsi si incerc sa-i evit pentru ca nu-mi plac persoanele lingusitoare, mincinoase si barfitoare. Pai ce poti sa faci? Comporta-te si tu cum se comporta ei cu tine... Nu mai petrece mult timp cu ei si gaseste alte activitati care sa nu ii implice.

| gsjsjjs a răspuns (pentru asdfcffcvgvv123):

Daca Ar face cum spui tu, si-ar pierde statura sociala deoarece toti prietenii l-ar indeparta si ar ramane izolat. Nu cred ca ti-ai dorii asta.
Si faza ca sa ii platesti cu aceeasi moneda iti zic eu ca nu ajuta, este doar o chestie de ambitie. Cel mai frumos ar fi sa discute cu ei si sa isi spuna nemultumire.

| IonutzWoW a răspuns:

Daca as fi in situatia ta, m-as incuia in camera, as citi o carte si mi-as imagina cum ar fi in viitor fara oameni care nu le pasa de mine. Eu sincer sa fiu te-as sfatui sa inveti cat mai mult din domeniul care-ti place si sa te duci la facultate in strainatete. Te asigur, acolo nu te va dispretui absolut nimeni.

| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns:

Invata, citeste carti, invata limbi straine, dezvolta-ti personalitatea si caracterul. In timp, vei ajunge persoana inteligenta, educata, ceilalti isi vor dori sa fie prietenii tai happy

| OlariuRox a răspuns:

Schimbati comportamentul fi mai tupeist/a.

| Kyou a răspuns:

Nu stiu daca ai neaparata nevoie de prieteni. Adica se vede ca esti afectata, magulita, suparata, satula, trista, dezamagita etc dar asa m-am simtit si eu acum 2 ani cand am fost la tara, de aia nu mai calt acolo. Simteam ca nu am pe nimeni aproape, ca orice spuneam eram ignorata, am ajuns sa fac scandal doar pentru ca indiferent de ce spuneam, ceilalti intelegeau ce voiau. Ma simteam in inferioritate si nici moarta nu voiam sa ma resemnez si sa fiu la fel de ignoranta ca ceilalti. Insa nici de prieteni n-am avut parte, n-am incredere in asa-zisii,, prieteni''. Poate ca asa ii indepartez, dar sa nu incepem sa vorbim desore parerea mea referitoare la oameni. Sa inteleg ca stai la bunici toata vacanta? Fii fericita ca ai internet, eu nici atat nu aveam, doar TV cu cele mai plictisitoare programe, nici macar muzica. Incearca sa supravietuiesti, incearca sa fii si tu mai ignoranta, poate vei avea pana la urma parte de un prieten asa cum ai nevoie, care te va face sa uiti de cele indurate cat ai asteptat. Oricum, sunt sigura ca povestindu-ne situatia, te-ai descarcat si tu putin. Poti face asta mai des, sa te ajute sa scapi de unele sentimente, poate pentru a face loc altora.

Sper ca te-am ajutat putin, multa bafta:*

| Gabriel643 a răspuns:

Oameni buni sunt putini, prieteni buni nu prea gasesti, si mie mi s-a intamplat asta, chiar daca am prieteni, eu ii consider prieteni falsi.Eu iti zic sa,,mai tragi cu ochiul"sa vezi cine e mai bun,prietenii nepotriviti nu te ajuta:de exemplu:eu vin de la scoala(este un drum lung pana la casa mea)prietenul meu sta destul de aproate,ma rog,ne mai ducem acasa amandoi,dar faza e ca eu stiu ca pe mine ma vrea doar tovaras de drum(cu un prieten bun ai cu cine discuta in clasa)Era o zi frumoasa,eu am plecat inainte,lasandumi,,falsul""prieten in urma(un coleg era intre mine si el. Falsul il striga sa astepte,el a asteptat si au mers impreuna, eu imi vad de drum, cand colegul nou pleaca pe alta carare, falsul ma striga pe mine. Zimi acum e bine ce face? Eu iti sugerez sa analizezi cu atentie prietenii, nu se stie ce se poate intampla.Iar cu unchii tai nu-i prea bine sa te jigneasca, pana la urma suntem cu totii egali.Prieteniii falsi te vor doar pe post de aparare.