| syjey a întrebat:

sunt la un liceu Economic...si astazi cand m-am dus la deschiderea anului scolar am aflat urmatorul lucru:clasa noastra (11 e) a fost transferata de dupa-masa.Si ne-au spus ca avem medii mici si sunte prea putini in clsa si au adus o clasa de dupa-amiza in locul nostru...acum tota clasa vrem sa facem cerere sa ne transferam inapoi, pe motv ca majoritatea elevilor din clasa sunt navetisti.Acum va intreb daca ei au dreptul sa ne mute de dupa-masa(noi habar n-aveam).
Suntem la profil de alimentatie publica si ne gandim sa ne transferam la un profil de turism tot in cadrul acceluiasi liceu este posibil?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Totul depinde de cat de uniti sunteti. Nu este corect sa fiti mutati dupa amiaza, faptul ca aveti medii mici nu absolva conducerea liceului de vina de a infiinta mai multe clase decat capacitatea efectiva a cladirii pe care liceul o detine. Nu e corect ca o clasa de elevi sa vina dupa amiaza, doar pentru ca trei-patru profesori sa aiba catedra intreaga, acesta fiind singurul motiv real pentru care directorii infiinteaza un numar prea mare de clase. Si ar trebui sa insistati pe ideea ca atunci cand ati dat admitere pentru clasa a IX-a, niciunul dintre voi nu a fost instiintat ca liceul nu dispune de suficiente sali de clasa, astfel ca ati fost "recrutati" prin inselaciune.

1 răspuns:
| dariale a răspuns:

Dupa mine nu cred ca au dreptul, doar voi ati fost la liceu din clasa a-9-a, voi sunteti prioritari, doar sunteti elevii scolii.
Si desigur, este posibil sa va transferati de la un profil la altul.
M-am gandit eu, ca s-o dilit lumea la cap. laughing
Succes in continuare.winking