| PaulAdrian17 a întrebat:

Buna! Tocmai ce am fost acceptat intr-un proces de recrrutare. De unde fac rost de adeverinta de statgiu de cotizare? Pentru ca fostul angajator nu imi raspunde la mailuri.
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trimite angajatorului o cerere prin scrisoare recomandata cu confirmare de primire, pastrand un exemplar al cererii.
Daca nu-ti elibereaza adeverinta intr-un termen rezonabil, de pana la 10 zile de la primire, il vei putea da in judecata.
De asemenea poti solicita adeverinta si de la ITM din judetul sediului angajatorului, contractul individual de munca, cu modificarile ulterioare, inclusiv incetarea acestuia, au fost inregistrate in Revisal si la ITM.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cred ca o poti obtine si de la casa de pensii a municipiului unde ai avut locul de munca.

| ioana748 a răspuns:

De la Anaf.