| Rapidistu_Ionut_1994_JZne a întrebat:

Acum aproximativ 20 ani bunica-mea a vandut un teren de 25 arii. nu sau facut acte ci doar o declaratie scrisa si un martor... martorul a murit.

In tot timpul asta noi am platit impozitul, le-am spus actualilor propietari de multe ori sa il plateasca dar nu au facut-o si deja m-am saturat... pot sa le iau pamanatul inapoi?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si de ce ai mai platit impozit daca bunica ta a vandut pamantul?
Nu mai platiti impozitul si solicitati proprietarului actual sa il plateasca el.
Se poate lua terenul doar pe cale amiabila sau printr-o actiune in justitie, cu restituirea sumei primite ca pret. Din aceasta suma se poate retine impozitul platit.

| Rapidistu_Ionut_1994_JZne explică (pentru Ioandelasal):

Dupa cum scrie si in post. le-am cerut de multe ori sa plateasca dar degeaba. Pai impozitul platit in acesti depaseste suma de vanzare laughing pe atunci erau foarte ieftina dar aveau banii alta valoare.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Rapidistu_Ionut_1994_JZne):

Suma se poate actualiza la valoarea de acum.

| darrio2007 a răspuns:

Daca l-a vandut fara act la notariat si schimbarea proprietarului e normal ca tot ea a platit impozit.Nu se mai poate lua inapoi.

| Rapidistu_Ionut_1994_JZne explică (pentru darrio2007):

Nu au fost la notariat, s-a facut o declaratie de mana cum se facea pe atunci. eu am platit impozitul desii le-am spus de multe ori sa o faca si m-am cam saturat, asa ca vreau sa le i-au pamantul inapoi.

| Rapidistu_Ionut_1994_JZne explică (pentru darrio2007):

Pai daca nu are nici macar un act? e tot pe numele familiei mele.

| peperonies a răspuns:

25 de arii, 42 de perimetre si 3 volume.

| raluk27 a răspuns:

Pai asa ii trebuie daca nu a facut lucrurile corect si legal. Actele de mana nu au nicio valoare, chit ca sunt făcute cu 10 martori. Nu aveti decat doua posibilitati: ori va rugati de cumpărători sa faceti actele la notar. Bineinteles, documentatia cadastrala si costurile notariale urmand a fi suportate tot de voi, ca dobanditorii nu au niciun interes sa plateasca.
Sau ii dati in judecata si perfectati vanzarea pe cale judecătoreasca. Adica instanta pronunta o hotărâre care va tine loc de act de vânzare cumpărare. Dar pentru asta trebuie sa va pregătiți psihic de un proces care dureaza vreo câteva luni si sa angati un avocat.
Ar mai fi si a treia varianta. Într-un viitor nu foarte îndepărtat, cei care au cumpărat terenul vor dori sa il transmita propriilor copii, sau sa il vanda mai departe, sau sa isi faca ordine in acte. Daca atunci bunica nu mai este, o sa se roage de voi mostenitorii sa dezbateti mostenirea dupa bunica si ulterior sa le vindeti terenul. Iar atunci o sa plateasca ei tot.

| Rapidistu_Ionut_1994_JZne explică (pentru raluk27):

Eu credeam ca se poate recupera terenul... pentru ca nu exista niciun act facut pe numele propietarului actual. Stiu un caz asemanator al unei vecine care la fel a vandut fara sa faca acte si platea tot ea impozitul pana a mers peste propietari care au refuzat sa plateasca si asa le-a luat terenul.

| raluk27 a răspuns (pentru Rapidistu_Ionut_1994_JZne):

Pai asta inseamna sa le dati si banii inapoi. Si daca nu vor, pentru ca au stapanit respectivul teren timp de 20 de ani, nu prea aveti ce le face.

| Dobrinx a răspuns:

Mama mea e in aceeasi situatie, ea plateste pamantul si altii il muncesc, trebuie sa de duci de nenumarate ori la primarie sa intrebi si sa te judeci, ea a reusit sa ia o parte dar mai are de luat dar te avertizez, e mult de alergat la primarie, acte etc. Sper ca te-am ajutat