Întrebare recomandată | Anapanda a întrebat:

am o intrebare (cer seriozitate deoarece e important) deci am 16 ani si tatal meu m-a parasit la 3 ani si am ramas cu mama. Acum mama are dificultati cu bani si ar vrea sa il dea in judecata si sa imi dea pensie alimentara. Tind sa mentionez ca el a plecat in Italia si si-a facut alta familie. Mama are sanse sa castige procesul?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Trebuie sa iti gasesti avocat, asta e prima chestie, fara oricum nu faci nimic, iar in rest treaba e in felul urmator:
1. chestia asta se aplica retroactiv (o sa fie obligat sa plateasca de cand a plecat de acasa)
2. daca nu e in tara/nu se prezinta o sa se judece in lipsa
3. ce se poate face international impotriva lui, habar n-am, e bine ca e in UE, asta iti da o sansa in plus, oricum sunt destul de sigur ca o sa o faci in doi pasi, intai te judeci ca ai dreptul si doi executare silita, eventual schimbi avocatul cu unul care stie legi internationale cand ajungi la executarea silita

Răspuns Apreciat de Editori
| Lioana a răspuns:

Corectie la a spus ziftode:
Pensia alimentara nu se calculeaza retroactiv. Ea se datorează de la data cererii de chemare în judecată. Poate fi acordată pentru o perioadă anterioară, doar dacă introducerea cererii de chemare în judecată a fost întârziată din culpa paratului.
Cererea se face la instanta domiciliului paratului. Daca paratul are domiciliul in strainatate sau nu are domiciliu cunoscut, cererea se face la instanta resedintei sale din tara, iar daca nu are nici resedinta cunoscuta, la instanta domiciliului sau resedintei reclamantului.
Pe linie penala poate fi dat in judecata pentru abandon de familie.
Mama are sanse mari sa castige procesul. Mai complicat va fi sa puneti in aplicare sentinta primita. Ar fi bine sa incercati sa rezolvati problema pe cale pasnica. Poate ca tatal tau va fi de acord sa-ti plateasca si fara sa-l dai in judecata.

| Anapanda explică (pentru Lioana):

Nu prea cred nu prea la interesat de mine, niciodata nu mi-a at nimic?

| Lioana a răspuns (pentru Anapanda):

Pai nu l-a interesat, dar tu i-ai cerut ceva? Daca pui problema asa: ajuta-ma cu bani pentru ca am nevoie si n-as vrea sa ne judecam prin tribunale pentru asta, poate va face ceva.

| Anapanda explică (pentru Lioana):

Da i-am cerut si chiar si asa a zis acum 1 an ca imi face ziua de nastere dar nu a mai facut-o nici o ciocolata nu am primit de la el laughing)

| Lioana a răspuns (pentru Anapanda):

Urat din partea lui. Cere-i o explicație pentru asta!

| Anapanda explică (pentru Lioana):

Tot ce ar face ar fi sa se scuze

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da, are toate șansele! Faceți demersuri printr-un avocat. Tot taică-tău va plăti și avocatul.

| NLS a răspuns:

Da, are, pentru ca pana împlinești 18 ani, (chiar mai mult, dacă îți continui studiile) e obligat prin lege sa plătească pensie alimentara pentru copii lui, dacă sunt recunoscuți legal, (indiferent ca i-a dorit sau nu, și alte amănunte mai mult sau mai puțin interesante). În plus, trebuia făcută acțiunea pana acum. NU știu cum sta treaba cu caracterul retrograd al obligării la plata (dacă e obligat sa plătească din urma... ) dar oricum, măcar de acum înainte sa ai puțin ajutor, dacă pana acum s-a spălat pe mâini și ți-a întors spatele.

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Incearca sa te documentezi. Noi nu prea avem cum sa te ajutatm. Imi pare rau sa aud ca treci printr-o situatie atat de neplacuta. Sper sa se rezolve destul de rapid.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Https://velicu.eu/juridice/pensie-alimentara-copil-neplatita/. Deoarece am sesizat niste inadvertente la raspunsul declarat castigator, te sfatuiesc sa mai consulti si alte pareri. Legea in Romania are destule lacune, se schimba foarte des, si avocatilor le este foarte greu sa tina pasul.Ti-am dat ceva ce am dat si unui cunoscut (fara posibilitati materiale pentru a angaja un avocat) sa studieze si sa inteleaga singur.

| Driver1998 a răspuns:

Desigur, ba mai mult, mama ta poate cere pensie alimentara din momentul in care tatal tau v-a parasit. (mama asa a facut la momentul respectiv iar tatal meu a fost nevoit sa plateasca totul din urma). Sper ca te-am ajutat.

| percutor a răspuns:

Cred ca da. Am avut un coleg de scoala care a avut tatal in puscarie, dar cand a iesit a fost dat in judecata si a trebuit sa plateasca din urma.