| StartingANewLife a întrebat:

Am de rezolvat o problema foarte grava si urgenta. De 2 saptamani lucrez la un cabinet stomatologic. E acolo o asistenta prietena de-a sefului pe care o plateste special ca sa ma ajute sa invat ce am de facut (fiind incepatoare), ea urmand sa plece peste cateva zile.
Problema e ca ieri, ea a batut un bon gresit, in loc de 1bucata a tastat 71 de bucati, inregistrand in casa o suma de circa 130 de milioane lei vechi. Eu in ziua respectiva batusem un singur bon, iar ea a venit la mine sa-mi spuna ce am facut, ca sunt probleme cu casa. M-a jucat efectiv pe degete, m-a facut sa cred ca eu gresisem. A scos zetul ca sa nu vada seful nimic, l-a aruncat si m-a pus sa jur ca nu o sa se afle, ca si cand ea mi-ar face mie un favor. Am luat hartia din cosul de gunoi (fara sa stie ea) si am vazut ca era vina ei, sunt 100% sigura. Eu acum nu stiu cum sa-i spun sefului, ca nu o sa ma creada ca e vina ei, ea avand experienta de multi ani. Sunt prieteni si are incredere in ea. Sunt sigura ca va nega si va da vina pe mine. Mai mult decat atat, daca o dau de gol si "ii stric reputatia" (replica ei) o sa-mi bage strambe ca sa ma dea afara. Nu stiu ce sa fac, nu pot lasa situatia asa, seful va afla la final de luna si pe mine va da vina, iar pe ea o s-o doara fix undeva, pentru ca pleaca peste cateva zile. Cum pot demonstra ca nu eu am batut acel bon gresit?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este greu sa demonstrezi asta, amandoua aveati acces la casa. Ce poti demonstra este ca la momentul inscris pe bon tu erai in alta parte si nu la casa.
Parerea mea este sa spui adevarul.

| mgtow a răspuns:

Daca ai bonu fiscal care e dubios si poti face rost si de bonul cel bun poti sa ii arati proba sefului mai ales pune data si ora in care au fost facute ar trebui sa te creada pe tine, dar aia e nu stii daca te va crede sau nu. Cautal pe Ioandelasal in clasamentul principal, el stie sa iti dea un sfat mai bun

| StartingANewLife explică (pentru mgtow):

Am bonul pe care l-am batut eu pentru ca pacienta nu mi l-a luat si l-am pastrat. Si mai am zetul si bonul scos gresit de colega mea, ambele recuperate din cosul de gunoi. Problema e ca nu am cum sa demonstrez ca ea a scos bonul gresit si ca apoi s-a panicat si a sos zetul, l-a aruncat si n-a mai batut nimeni nimic pe casa pana la finalul zilei.

| mgtow a răspuns (pentru StartingANewLife):

Pacientul care nu a luat bonul fiscal si-a dat cu subsemnatul ca nu il doreste? In caz afirmativ suna pacientul si spune-i ce s-a intamplat, apoi sa va intalniti tu pacienta dentista si seful ca sa lamuriti treaba. Fiind martorul cu voi te va crede pe tine patronul, altfel nu prea ar fi sanse decat sa risti pentru ca aia a facut manevre sa fure bani si poate face puscarie pe seama asta.

| StartingANewLife explică (pentru mgtow):

Nu cred ca ati inteles situatia, colega nu are niciun beneficiu, ea doar a facut o greseala si din moment ce avem amandoua acces la casa de marcat, nu se poate demonstra cine ce bon a batut.
Nu are logica, cum sa-si dea pacientul cu subsemnatul? e ca si cand dvs mergeti la alimentara, luati o paine, primiti bon si plecati fara sa-l luati.
Pe de alta parte, pe mine nu ma intereseaza sa justific acel bon pe care l-am batut eu, pentru ca acela e in regula. Ma intereseaza sa justific bonul gresit batut de colega mea si aruncat. De unde sa stie seful ca nu eu am batut acel bon gresit. E normal sa creada ca eu am gresit din moment ce sunt incepatoare si in ea are incredere ca nu l-ar minti.
Eu oricum ii spun maine sefului si daca va fi sa nu ma creada, asta e. Macar sa fiu impacata cu mine. Nu mi se pare corect sa mi se puna in spate o greseala care nu-mi apartine.

| mgtow a răspuns (pentru StartingANewLife):

Daca are pusa data si ora e mult mai usor de demonstrat pentru ca ii zici la ora x ai scos tu, si la cealalta ora a scos ea bonu fiscal.

| express11 a răspuns:

Acum,ori ca nu-i spui, ori ca-i spui tot aia este.mai bine ii spui.mai bine ii spui pana sa plece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i pana sa plece. Te duci frumos la sef si ii explici. Nu te omoara nimeni, e o greseala, toti gresesc. Dar sa ascunzi nu mai e ok. Fii sincera si calma, ii explici si il lasi sa hotarasca. Nu moare nimeni, nu mai bati in casa pana la sf lunii. Oricum se afla, macar acum ai sansa sa dovedesti ca esti o persoana de incredere. Daca e destept, o sa vada cine a gresit indiferent de ce-i toarna in ureche colega cealalta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,am citi toate comentariile sisunt de parere sa spui sefului tot, inclusiv ca acea aistenta ti-a spus sa taci si sa palmati faptul. Daca seful tot va afla si asistenta nu va fi acolo, va fi foarte greu pentru tine.Si in primul rand pentru linistea ta sufleteasca, sa fii impacata spui tot. Chestia e ca poti demonstra ca nu ai batut tu acel bon daca aveti camera de luat vederi indreptata spre casa de marcat.Se va observa cu usurinta cine batea la casa la ora aceea.

| StartingANewLife explică (pentru anonim_4396):

Camerele de supraveghere mai mult ca sigur nu sunt pornite (am inteles ca exista costuri de intretinere foarte mari). O alta problema (secundara) e ca ea m-a facut sa cred atunci ca e si vina mea. Mi-a zis "uite, facem asa, scoatem raportul Z, il aruncam, sa nu se afle, esti cu mine bagata in asta, da?" Tot ce mi-a spus a zis la plural, efectiv m-a manipulat sa fiu de acord cu ea, asta intr-un interval de 5 minute in care eu aveam multa treaba si am fost foarte panicata ca habar n-aveam cu ce gresisem si ce se intamplase. I-am zis sa rezolve cum crede ea mai bine dar prin felul cum m-a jucat pe degete intr-un moment de panica, m-a facut sa fiu partasa la intamplare.
In fine, ii spun maine sefului, stiu ca o sa iasa nasol, e posibil sa-mi iau injuraturi si de la sef si de la ea (ea nu stie ca am pastrat zetul si mi-am dat seama intre timp ca a fost vina ei 100%, nu a mea asa cum a insinuat initial).
Vina mea a fost ca m-am lasat prostita si ca m-a facut sa am incredere in ea ca totul va fi bine, iar eu mi-am dat seama tarziu ca nu e in regula si ca trebuie sa-i spun sefului, sa nu-l ia siuatia prin surprindere la final de luna cand o sa vada ca are de platit impozit pe inca 130 de milioane.
Sper ca pana la urma se va solutiona cu bine. Sper.

| anonim_4396 a răspuns (pentru StartingANewLife):

Chestia e ca pleaca peste cateva zile.Mai revine? Cand? Ea a fost constienta de asta si daca pleaca pana la sfarsitul lunii, tu o iei pe coaja rau si ea cine stie unde se distreaza.Cand vine inapoi bine mersi tu esti deja sidata afara poate si ea bine mersi. Daca seful e om de inteles si nu partajeaza pe nimeni, ori pameaza totul ori va injura pe amndoua, dar din partea asistentei e urat ce afacut.Nu poti raspunde tu pentru ce esti sigura ca a facut ea? Daca seful stie si vede dovada de la tine, vede ca tu ai luat aia din cosul de gunoi sa-i arati, sigur ca va intelege ca tu esti sigura de nevinovatia ta.