| n98 a întrebat:

Am fost prins ca am consumat acool la volan, 0.94 la fiola. acum vreau sa va intreb ce o sa se intample cu mine? E adevar ca imi anuleaza permisul? Cand o sa pot sa dau inapoi de permis? Dupa 1 an? Si daca primesc sa zicem. 2 ani cu suspendare in timpul suspendării pot sa fac scoala din nou?
Funda pentru un raspuns cat mai clar!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa ai dosar penal pentru conducere sub influenta alcoolului, conform Codului penal, citez:
"ART. 336.Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă."
Cu ce esti condamnat, respectiv inchisoare cu executare, inchisoare cu amanare executarii pedepsei sau suspendarea executarii pedepsei ori cu amenda penala, depinde de judecatori.
Daca esti condamnat, indiferent de condamnare, permisul de conducere iti va fi anulat si vei putea obtine un nou permis abia la 1 an sau 6 luni de la executarea condamnarii, dupa caz, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.114.(1) Anularea permisului de conducere se dispune în următoarele cazuri:
 b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracţiunile prevăzute la art. 334 alin. (2) şi (4), art. 335 alin. (2), art. 336, 337, art. 338 alin. (1), art. 339 alin. (2), (3) şi (4) din Codul penal;"
"ART. 116. (1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a  rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:
  a) au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;
  b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;"
Scoala de conducere o poti face pe timpul suspendarii executarii dar examinarea o vei putea sustine abia dupa trecerea unui an.

4 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Habar n-am ce o să-ți facă, în schimb mi-aş dori să nu mai ai drept de a conduce pe viață plus ceva ani de bulău. Odată intrat în cap reflexul de a te urca băut la volan va deveni o normalitate pentru tine. Omori oameni nevinovați bai nenorocitule.

| xAlleks a răspuns:

In primul rand iti face dosar penal pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice. Dupa aceea iti anuleaza permisul de conducere si poti primi 5 ani de inchisoare (dar nu o sa fie cazul, maxim o sa primesti cu suspendare). Trebuie sa astepti termenul pe care ti-l da judecatorul la proces pentru a incepe din nou scoala de soferi (adica daca in proces scrie 1 an, tu peste 1 an poti incepe scoala de soferi, deoarece o sa apara in cazier).

| n98 explică:

Deci permis anulat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru n98):

Da, bineinteles, n-ai citit atent ce prevede art.114 din OUG 195/2002 (Codul rutier), pe care ti l-am citat?