| daniel19ny a întrebat:

Buna TPU am niste intrebari legate de o tentativa de omor, ba chiar dubla tentativa pentru ca am fost eu si cu un prieten pe care era sa ne omoare cineva cu un briceag. am fost agresati eu si cu cine am fost eu, el este grav cu copci, dar eu am scapt ieftin.Intrebarea mea este ca suspectu e sub arest 30 zile dar eu vreau sa stiu daca face puscarie si cam cata si daca ne impacam cu el cu o suma de aproximativ 20.000 lei o sa mai faca puscarie? eu as vrea sa nu mai faca da cineva a zis ca tot o sa faca. astept raspunsuri reale am sa dau si funda dupa ce vad exact daca e asa cum veti raspunde vb si prin mesaje private multumesc anticipat

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate sa faca inchisoare, cata anume depinde si de infractiunea la care va fi incadrat, respectiv tentativa la omor sau la omor calificat, conform Codului penal, citez:
"ART.188.Omorul
(1) Uciderea unei persoane se pedepseşte cu închisoarea de la 10 la 20 de ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(2) Tentativa se pedepseşte.
  ART.189.Omorul calificat
(1) Omorul săvârşit în vreuna dintre următoarele împrejurări:
f) asupra a două sau mai multor persoane;
se pedepseşte cu detenţiune pe viaţă sau închisoare de la 15 la 25 de ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(2) Tentativa se pedepseşte."
In aceste cazuri impacarea partilor nu inlatura raspunderea penala, doar ca, daca va impacati, nu va mai constituiti parti civile in proces.
In functie de pedeapsa aplicata se poate sa nu faca inchisoare, respectiv sa-i fie amanata executarea sau sa fie condamnat cu suspendarea executarii pedepsei, totul depinde, in principal, de instanta de judecata si de faptul daca recunoaste fapta si chiar de impacarea cu voi.

| daniel19ny explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca se impaca cu noi tot va mai face inchisoare?

| Ioandelasal a răspuns (pentru daniel19ny):

Nu mi-ai citit atent raspunsul, totul depinde de ce va hotari instanta de judecata. La asemenea infractiuni impacarea partilor nu inlatura raspunderea penala

| daniel19ny explică (pentru Ioandelasal):

As vrea sa precizez ceva ce am uitat cand am pus intrebarea criminalu acesta banuesc 90 la 100 ca a fost pus de un fost prieten bun! cu care am baut toti dar el la pus sunt aproape sigu deci ce risca acesta care la pus?

| Ioandelasal a răspuns (pentru daniel19ny):

Daca exista probe respectivul poate fi acuzat de instigare la infractiunea de omor.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sa va omoare cu briceagul! El, unul si voi, doi! N-am mai ras asa de nici nu mai tin minte cand.
De ce am impresia ca asta e un soi de aranjament, ca sa scoti niste bani? Poate dupa felul in care scrii, ca si cand limba romana ar fi o limba foarte straina, pentru tine?

| Dreamer a răspuns:

Bineinteles ca o sa faca, e caz penal...nu merge la mica intelegere o data ce se afla deja in arest preventiv. Deci ia-ti adio de la bani si concentreaza-te pe proces, sa obtii sentinta maxima!

| kiri11 a răspuns:

Din cate stiu daca tu nu il vei acuza de tentativa, suspectul ar putea scapa chiar si de judecata.

| Argelean a răspuns:

Salut! Suspectul din pacate o sa faca puscarie pentru ca este crezut un pericol pentru ceilalti si daca prietenul tau este grav clar o sa faca puscarie. Funda?

| julia5454 a răspuns:

Nu sunt expert dar eu cred ca trebuie sa va dea si voua o despagubire o suma de bani dar sa raspunda in fata legii facand puscarie.