| Catalin_Urs_1992 a întrebat:

am o intrebare, in urma decesului bunicului, tati o intreat in posesia mai multe terenuri si a 2 hectare de padure, ca mostenitor! si problema este ca cele 2 hectare de padure sunt bagate in composesorat, si as vrea sa stiu daca legal se poate ceva face sa le scoatem de acolo! sfaturi, opini si exp pers

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate iesi din composesorat, deoare este o coproprietate fortata si perpetua, adica nu se poate face un partaj.
In acest sens sunt prevederile L.1/2000 si ale Codului civil.
In orice caz ai putea consulta si un avocat, specializat pe legislatia silvica.