| unsimplubaiat123 a întrebat:

Buna, TPU! O intrebare foarte serioasa am pentru voi, si as dori daca se poate sa primesc niste raspunsuri pe masura seriozitatii.
Eu primesc pensie de urmas, in urma decesului mamei mele. Se poate cumula aceasta cu venituri din jocuri de noroc (pariuri sportive)? Nu e vorba de castiguri mari din pariuri, insa vreau sa stiu daca mi ar afecta pensia daca as scoate acea suma din aplicatie. Din cate am citit se poate cumula cu venituri dependente si independente, inclusiv salariale, insa nu am vazut sa fie precizat aspectul jocurilor de noroc. Eu unul nu as vedea ceva absurd in cumularea celor 2 venituri, dar dpdv. legal nu stiu cum este.
Va multumesc anticipat pentru ajutor!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este ca nu se poate cumula cu castiguri din jocuri de noroc, acestea nu sunt prevazute in legea pensiilor, nr.263/2010, cu md. si compl. ulterioare.
O opinie sigura si corecta primesti de la Casa de Pensii Publice din judetul tau.