| anda96 a întrebat:

Intrebarea asta poate parea putin complicata dar am mare nevoie de ajutor. Deci, familia mea detine mai multe terenuri agricole si unul pe care este construita casa noastra. Aceste terenuri au apartinut strabunicilor mei, apoi au intrat in posesia bunicului, insa acum o parte din ele au fost "luate" de primarie. Si nu ma refer luate in mod prea legal ci prin niste, nu stiu cum sa le numesc "smecherii" care nu stiu cat sunt de legale. Aici a fost mana primarului si a secretarei asta stiu sigur pentru ca nu suntem singurii in situatia asta. Multi vecini patesc asta. Nimeni nu face nimic pentru ca le este frica de primar. Singurii care chiar fac ceva sunt cei cu multe relatii prin armata.
In fine, nu stiu cum sa fac sa obtin un titlu de proprietate. In Primarie nu stiu ce mai este si ce numai este pe numele nostru. Daca incercam sa ne implicam in asta primarul refuza pur si simplu sa ne dea detalii. Problema este ca ar fi posibil sa fie undeva la mijloc niste semnaturi false altfel nu inteleg de ce ne refuza acest drept. In 2 ani fac 18 ani si vreau sa stiu ce pot face sa obtin titlul de proprietate. Pe tata nu il intereseaza dupa el poate sa ne ia totul ca nu ii pasa iar mama nu se poate descurca singura asa ca vreau sa fac eu atunci ceva. Ce ar trebui sa fac? Ce acte imi trebuie si cum le pot obtine?
Nu m prea pricep dar sunt dispusa sa ma documentez mai bine insa ma nevoie de un punct de plecare. Vreau sa obtin tot ce este al nostru. Secretara lui a luat destul din ce nu ii apartine acum e randul meu sa imi iau ce e al meu. Vreau raspunsuri serioase, de la cei care au trecut prin asta sau care stiu cum se poate rezolva si fara sa imi spuneti sa renunt pentru ca nu o sa o fac. Si bineinteles celui care ma va ajuta ii voi da fundita.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca bunicii/un bunic mai traiau in 1991, dupa aparitia legii fondului funciar nr.18/1991. Daca traiau ei ar fi trebuit sa obtina reconstituirea dreptului de proprietate, respectiv titlul de proprietate pe terenurile avute.
Daca nu traiau cererea ar fi trebuit depusa de parintii tai. Daca ei nu au facut-o tu n-ai cum obtine titlu de proprietate, din cel putin 2 motive: nu ai nici o calitate si esti minora.
De asemenea, tatal tau poate cere deschiderea succesiunii dupa parintii lui, daca terenurile figureaza pe acestia in cartea funciara.
Primul pas este sa vezi pe cine figureaza inscrise terenurile respective, in cartea funciara sau in registrul de inscriptiuni si transcriptiuni, daca in zona voastra nu a existat carte funciara inainte de 1989. De asemenea poti vedea si registrul agricol de la primarie, ce terenuri au fost inregistrate pe bunicii tai.

2 răspunsuri:
| andreyy96 a răspuns:

Ar trebui sa discuti cu unu avocat si un notar si sa actionati pe cale judecatoareasca. oricate relatii are primarul nu are cum sa nu va arate titlurile de proprietate si celelalte acte

| Dany3103 a răspuns:

Il poti trimite in judecata, daca se dovedeste ca a falsificat acele acte poate lua pana la 2 ani.