| anonim14081995 a întrebat:

am o intrebare orice amenda de circulatie venita acasa vine neaparat si cu proba care arata ca ai incalcat legea sau vine pur si simplu doar amenda? Iar daca vine cu o proba arata si cine a fost la volanul masinii, adica o poza sau inregistrare? Ca poate sa fie si altcineva la volan nu numai proprietarul si daca vine dupa doua luni de exemplu nu mai tii minte cine a fost la volan in ziua respectiva.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In asemenea cazuri procesul-verbal de contraventie se incheie doar dupa ce proprietarul masinii este citat si se prezinta la politia rutiera pentru a spune cine a condus masina. Daca proprietarul a condus-o atunci se incheie proces-verbal de contraventie. Daca a condus-o altcineva abia atunci procesul-verbal de contraventie se trimite la domiciliul persoanei care a condus si savarsit contraventia.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vine doar amenda, dar la cererea ta, ti se trimite si poza sau dovada cu cine a sofat si a incalcat legea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In Romania ai sa primești acasă amenda doar pentru rovignieta și cam atât. În rest se mai lasă prin ștergătoare amenzi de parcare unde ești invitat la politie sa declari chestii.
Nu baga în seama ce îți spune userul AnnaBlandiana. Scopul ei e sa dea răspunsuri aiurea pe site

| mihai69 a răspuns:

Vine doar procesul verbal de contravenție pe care eşti liber să-l conteşti în termenul legal.
Sau ca să scapi de alergături - plăteşti si gata.

| anonim14081995 explică (pentru mihai69):

Platesti dar punctele de penalizare pe permis sau suspendarea lui. Daca amenda vine de exemplu in 2 luni de unde sa stiu cine din familie a fost la volan. Nu amenda e importanta si suspendarea permisului.