| MasterOfDisaster a întrebat:

Exista vreo lege care sa interzica dubla impozitare, la nivel european? Mai exact, are statul danez dreptul de a lua impozit pe o casa din Romania (casa pentru care platesc impozit si statului roman)? Daca exista, va rog sa imi dati un citat cu legea respectiva happy.
Multumesc!
Ps: Va rog raspundeti daca sunteti 100% siguri, nu vreau raspunsuri de la copilasi de 8 ani care cersesc funda.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista Codul fiscal si conventii de evitare a dublei impuneri.
In ce priveste Danemarca exista o conventie privind evitarea dublei impuneri, inca din anul 1976, din care citez:
"ART.24.Impunerea averii
1. Averea constituitã din bunuri imobile, asa cum sînt ele definite la paragraful 2 al art. 6, este impozabilã în statul contractant unde aceste bunuri sînt situate."
Asa fiind, daca platesti impozitul pe casa in Romania nu mai trebuie sa-l platesti in Danemarca, chiar daca ai avea si cetatenie daneza.

| MasterOfDisaster explică (pentru Ioandelasal):

Iti multumesc foarte mult pentru raspuns. Acea conventie sigur mai e respectata? Adica nu s-au mai formulat legi intre timp, care sa spuna ca e legala dubla impozitare?
S-au schimbat multe legi recent, si nu mai sunt sigura de nimic.

| Ioandelasal a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Da, conventia mai este in vigoare, daca nu era nu ti-o citam.

| Azµre a răspuns (pentru Ioandelasal):

Tocmai ce vroiam să îi răspund utilizatorului să te contacteze pe tine. Bravo. bun răspuns!

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este evident ca o casa care se afla in Romania nu se poate impozita in Danemarca. Singura speranta este sa dai statul in judecata. Nu stiu pe care stat! N-ai spus situatia cetateniei tale. Deci: un avocat. Si pe acest site nu intra avocati. Mai incerca sa-ti faci cont pe avocatnet.ro si poti primi sfaturi gratuite. Poti sa te mai documentezi si downloadand un referat aici: http://referate.itbox.ro/......nationala/
PS: daca rspunsul nu te multumeste sa stii ca n-am 8 ani ci 57 si o vasta experienta de viata si cred ca sunt cam singurul de varsta mea care cauta sa ajute tineri pe aici.

| MasterOfDisaster explică (pentru Salontanul):

Cetatenie romana, dar cu rezidenta in Danemarca. Contract de munca aici in Danemarca in regula, platesc toate taxele.
Despre ''copii de 8 ani'', ma refeream ca nu ma intereseaza raspunsurile copiilor care, desigur, vor spune ca e ilegal, pentru ca virgula cred ca asa ma vor multumi si le voi da funda. Am vazut la multe intrebari raspunsuri de genul asta.

Am citit pe undeva ca uniunea europeaca nu sfatuieste nici un stat sa ia impozit pe un un bun care este deja impozitat, dar inca nu am gasit vreo lege, adica ceva concret, care poate fi adus intr-o discutie in sprijinul meu.

| Salontanul a răspuns (pentru MasterOfDisaster):

Partea de la post scriptum a fost o gluma si se referea la faptul ca daca nu te multumeste raspunsul meu n-am ce-ti face. Cat despre faptul in sine, repet: numai un avocat te poate ajuta. Scrie in Browser (IE, Mozilla, ce ai) Sfaturi juridice si o sa vezi o gramada de siteuri unde poti pune problema.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Salontanul):

Gresesti pe jumatate, nu sunt avocat dar sunt jurist si sunt mai varstnic decat tine.

| Salontanul a răspuns (pentru Ioandelasal):

As fi curios sa ne cunoastem! Poate ca ne si stim din Salonta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Salontanul):

Nu sunt din Salonta, am fost pe acolo doar in trecere.

| WeslyEric2013 a răspuns:

Asa sa incercat si aici in Italia dubla impozitarea si nu sa reusit problema este ca nu stiu cum ar putea sa te dipisteze cu casa in Romania? sunt doar tentative de completarea bugetului