| GabrielMGE a întrebat:

Peste o luna trebuie sa imi iau cetatenia franceza pentru ca am indeplinit toate conditiile necesare, urmand sa raman definitiv in Franta.
Vreau sa stiu cum fac cu buletinul daca o sa expire de exemplu.
Avand cetatenie franceza cum fac in aceasta conditie?
Si a 2 a intrebare daca renunt la cea romana si o pastrez doar pe cea franceza buletinul il fac in Franta nu?
Asta vreau sa stiu, nu am reusit pana acum sa ma interesez.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este simplu ca buna ziua!
Te intorci in tara si-ti schimb buletinul romanesc!
Nu este nevoie sa renunti la cetatenia romana, nu te deranjeaza cu nimic daca ai dubla cetatenie (atat romana cat si franceza).
Buletinul nu se poate face in Franta, aoclo trebuei sa-ti faci un card de identitate francez, dar numai dupa ce obtii cetatenia franceza.

Eu am dubla cetatenie de peste 20 de ani si le pastrez pe amandoua.

| GabrielMGE explică (pentru Violleta2022):

Mersi, dar daca un om ia cetatenie sa zicem norvegiana unde este ilegal sa ai 2 cetatenii, cum face cu buletinul in acest caz.
Sunt doar curios.

| GabrielMGE explică (pentru GabrielMGE):

Deci o sa am 2 buletine? Daca da, banuiesc ca o sa il folosesc pe cel francez nu?

| GabrielMGE explică (pentru Violleta2022):

Deci o sa am 2 buletine? Banuiesc ca cel care o sa il folosesc o sa fie cardul de identitate francez nu?
Ca o paranteza, pot vota?