| LucySilvyu a întrebat:

As vrea sa-mi aleg meseria de Politist, mai exact la S.P.I.R.Sunt foarte interesat de aceasta meserie si imi doresc din tot sufletul sa ajung acolo! Ce parere aveti despre aceasta meserie?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| LenaELena a răspuns:

Daca tu crezi ca ai practica aceasta meserie cu pasiune, si chiar iti place, si ai posibilitatea eu zic sa incerci. orice meserie e frumoasa in felul ei important e sa iti placa si sa o practici cu daruire nu sa mergi la munca din obligatie si apoi sa iti dai cu capul de pereti ca nu iti place ca urasti sa mai mergi la munca....etc

5 răspunsuri:
| stpu a răspuns:

De ce politist? Ai ramas repetent la scoala? laughing

Pentru SPIR trebuie sa ai un fizic de invidiat si sa fii capabil ca in fiecare zi sa te antrenezi vreo 5-6 ore.
Pe mine politistii ma lasa rece. Sunt cativa pe care ii apreciez si ii respect, dar sunt foarte putini ca sa "spele" imaginea Politiei romane.
Succes!

| LucySilvyu explică (pentru stpu):

Politia Romana nu e chiar asa de slab pregatita cum cred unii.Si daca as ramane repetent nu as intra acolo.Este o emisiune pe Discovery in fiecare luni la 22:00."Ultimate Cops" se numeste emisiunea.Prezinta Politia Romana, Politia din Polonia si Rusia.Ti-as recomanda sa te uiti.Arata misiuni si pregatiri ale Politiei.
Mersi!

| stpu a răspuns (pentru LucySilvyu):

laughing Da, ce misiuni. Trimit mascatii pentru un amarat de dealer care are in casa 2 seringi cu heroina. Intra aia inarmati pentru o persoana care nici nu are arme albe in casa. In Italia astfel de persoane sunt ridicate de Carabinieri, fara mascati.
Politia noastra chiar este foarte slab pregatita.

Eu zic sa te mai gandesti... Acum esti cuprins de sentimentele alea de rahat de genul patriotismului si dorintei de actiune. Daca alegi pentru asta politia vei fi dezamagit total, vei regreta. Foarte, foarte multi politisti care au ales meseria aceasta din cauza patriotismului au ajuns sa regrete sau chiar si-au dat demisia.

| LucySilvyu explică (pentru stpu):

De unde tragi tu concluzia ca Politia Romana e slab pregatita? Uita-te un pic si pe youtube scrie acolo BSIJ.Ai sa vezi ca nu e asa cum crezi tu.