| IndieBird a întrebat:

TPU!
As vrea sa stiu daca se poate infiinta o carte noua de munca ( pentru un loc de munca nou ), daca am o carte de munca neinchisa la locul vechi de munca?
Sa explic: Am fost angajata la o companie. Am o carte de munca acolo, dar am plecat subit deoarece am avut probleme cu patronii. Acum imi caut de munca in alta parte, dar deoarece am plecat in conditiile in care am plecat, imi este frica ca patronii nu imi vor inchide cartea de munca, si nu imi permit sa ma mai rog de ei. Deci se poate dechide o carte de munca noua de un patron nou, chiar daca cea veche este inca deschisa?
Sper sa ma puteti ajuta, si multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Ti-au inchis-o si ei.Cu o anumita litera.Probabil prin desfacerea contractului de munca. Daca te angajezi in alta parte tot va trebui sa vii cu cartea de munca.Acum normal cartea de munca se tine acasa.Si se verifica electronic.Nu poate fi una noua.Este una singura in care se specifica data angajarii intr-o firma si data incheierii contractului de munca.

| IndieBird explică (pentru darrio2007):

Din cate stiu eu, contractul de munca se tine acasa...Cartea de munca este aceea de la fortele de munca, dupa care se stabileste pensia.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se mai fac carnete de munca de la 1.01. 2011 si cele existente au fost restituite salariatilor.
De la acea data contractul individual de munca (CIM) se inscrie in Registrul general de evidenta al salariatilor, in format pe hartie si electronic - Revisal si acesta se comunica la ITM.
Conducerea firmei la care ai fost angajata trebuie sa dea o decizie de incetare a CIM. Daca ai plecat fara demisie iti pot desface CIM pe motiv de absente nemotivate si ti-ar putea dauna la un nou loc de munca.

| sonya a răspuns:

Buna,

De ceva timp, nu mai exista carti de munca. Daca ai fost angajata acum 3-4 ani si ai avut carte de munca, ea trebuia ridicata de la ITM.

Revenind la problema ta, daca ai fost angajata mai recent, nu ti s-a facut carte de munca. Contractul incheiat este tot. In consecinta nu iti poti face una noua.

Contractul se desface cu o anumita litera, dar totusi trebuie ca cei de la firma sa ia legatura cu tine. Sau indicat ar fi sa te duci la ei si sa iti prezinti demisia sau ei sa te concedieze.

Pentru darrio2007. Cartea de munca nu se tine acasa. Ea nu mai exista in format fizic, ci exista in format electronic fisiere care atesta vechimea ta, etc.

Pa, pa.

| IndieBird explică (pentru sonya):

Eu deja am plecat de la locul meu de munca vechi. In toata treaba asta, frica mea sta aici: daca ei imi pot face vreun rau, neincheindu-mi cartea de munca ca pe mine sa nu ma poata angaja altcineva.

| sonya a răspuns (pentru IndieBird):

Asa cum ti-am spus. Nu mai exista carte de munca.
Teoretic nu iti pot face nimic. Doar daca la viitorul loc de munca ai nevoie de recomandari de la cel vechi. Atunci vei avea probleme.

Totusi tu ar fi trebui sa pleci si sa iei si adeverinta de vechime. nu ar fi trebui sa pleci asa. In fine...acum ai facut-o, succes in continuare. Pe viitor sa nu mai faci asa ceva ca nu se stie niciodata.

Pa.

| darrio2007 a răspuns (pentru sonya):

Nu te supara.Acum doi ani mi s-a dat cartea de munca acasa.De catre firma la care lucram la momentul respectiv.Stiu ca exista in format electronic.Dar fizic este la mine acasa.In decembrie anul trecut firma la care lucram a intrat in faliment si ne-au dat la somaj pe toti.De ce mi s-a cerut cartea de munca la depunerea dosarului? Aceea in format fizic? Dupa cum spui tu.Aud? Daca exista in format electronic?

| sonya a răspuns (pentru darrio2007):

Pai atunci inca mai existau cartile de munca si de aceea s-au dat acasa. Tu ai prins acea perioada.

Daca persoana de mai sus este un angajat care nu a prins perioada cartilor de munca, nu are de ce sa se duca sa o ridice de la ITM. Nu exista acolo.

| darrio2007 a răspuns (pentru sonya):

Normal ca nu exista.Am prins o perioada foarte indelungata cu aceste carti de munca.

| sonya a răspuns (pentru darrio2007):

Ma bucur ca ai ajuns la aceeasi concluzie.

Pa.

| darrio2007 a răspuns (pentru sonya):

Sa fie tot ca tine.