| Mediocre a întrebat:

Ce parere aveti depre intamplarea de la Paris?

19 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Imi e scarba ca mai exista fiinte atat de rele.

| Oana92 a răspuns:

Este ingrozitor ce s-a intamplat sad E foarte trist ca exista oameni care pot ucide, mai ales in numele unei credinte sad

| oprescudorin11 a răspuns:

Ce parere aveti despre faptul ca 3 state bombardeaza Siria? Mor numai membri ISIS sau si nevinovati?
Ce parere ai despre faptul ca mor numai nevinovati, intr-o problema, care pe noi romanii nu ne priveste? Ce parere aveti ca UE ne taraste si pe noi intr-o complicitate care sigur va aduce stihia razboiului si la noi?
Raspunde-ti la aceste intrebari, apoi vei afla si raspunsul la propria intrebare!

| Seba2013 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Cauza a inceput de la alte lucruri, nu de la religie.
Eu cred ca cauza este interesele comerciale.
Citeste aici:https://lupuldacicblogg.wordpress.com/......e-solutie/

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Seba2013):

Ai nu ma innebuni! Si eu credeam ca vreun harap s-a suparat ca nevasta-mea nu si-a pus chilotii si pe gura! Ca asa ma invata ateii!

| oprescudorin11 a răspuns:

Eu am auzist ca in Franta nu mai sunt francezii care erau acum 10 ani! Daca e razboi fraticid?

| Seba2013 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Unele lucruri sunt clare.
Dar mie nu imi este clar, asta cu religia.
Eu cred ca alta este cauza lor.
Treaba este ca mor oameni nevionavati.
Cei care nu vor sa fie teroristi sunt omorati de ISIS.
Iar americanii ii anihileaza pe toti, nu doar pe ISIS.
Asta este rau, pentru ca aprind mai tare focul.

Deci ori te faci terorist ori mori.
Ori te omoara Isis, ori SUA.
Pfff, naspa, speram sa se rezolve,

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Seba2013):

Ai perfecta dreptate! Chiar acum, gandeam, vazand si o emisiune stupida pe un canal, care invata oamenii sa traiasca cu frica mortii, desigur, respectand anomaliile curenre.II invata cum sa se fereasca de teroristi, de cutremure etc.
Dar nicidecum sa abordeze o viata sanatoasa, religioasa, care printre altele, sa le reaminteasca acel 'memento mori', adicatelea "aminteste-ti ca vei si muri'! (traducere libera).
Nu le spune oamenilor ca viata inseamna, nu teama de moarte ci perpetuarea. Europa va muri curand, in chiar inima 'civilizatiei'! Franta!
De ce? E un stat ateismului, asta implica o 'civilizatie contra familiei, contra procreatiei, etc. si nu a perpetuarii si familiei.
Nu-i nimc! Sa zicem, dar sa nu se mire ca placerea fara sens este o tampenie mondiala. Iata ca sunt popoare care se inmultesc apoteotic, si viata va ramane pe ruinele asa zisei civilizatii apuse!
Restul sunt doar consecinte!
Asta este si explicatia mizeriei si acuzatiilor contra alrora, cand 'mortul ' este in casa sufletului nostru.
Asa cred.Americanii, este adevarat ca au creat toata amalgamizarea mondiala, dar ei macar vor rezista inca, pana indienii si mai ales chinezii vor coplesi toate ratiunile prin multime! Proasta, dar multa, multimea va stapani lumea.

| Seba2013 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Emisiunile acelea nu sunt sanatoase.
Ele pleaca de la ideea ca trebuie sa traim cu teama toata viata.
Daca ne luam dupa ele, ajungem sa ne izolam, si cine stie ce obsesii.
Ne punem geam antiracheta, haine antiglont, big grin
Traim asa toata viata cu frica, din cauza ca ei nu stiu sa isi iubeasca aproapele.
Nu stiu cum sa rezolve problemele de la radacina.
Ar trebui eliminata amenintarea, si asa nu mai traim cu frica.
Dar eu cred ca amenintarea, vine din cauza lor, pentru ca nu stiu sa isi iubeasca aproapele.
Eu cred ca teroristii au fost provocati.
Aceste puteri politice s-au fundat mai bine ca celelalte, care au cazut.
Acestea nu cred ca mai cad, au avansat asa mult, incat daca cineva se ridica la un nivel mai sus, este doborat.
Multumiea nu mai este o amenintare, acuma este foarte usor sa o elimini.
Ii satanizezi si le arunci vreo doua bombe atomice.
Si gata s-a rezolvat.
Nivelul la care au ajuns aceste forte politice, este unul diferit de celelalte care au cazut.
Acesta eu cred ca nu mai cade.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Seba2013):

Sunt de aceeasi parere.Sunt interese economice, lacomia este la paroxism.Pentru ei, atingerea obiectivelor e prioritara, calcand peste cadavre, la propriu. Ca si in cazul altor razboaie, cad multe capete nevinovate. Din pacate omenirea nu poate evolua.

| Wehrmacht a răspuns:

Parerea mea e ca fiecare ar trebui sa aiba dreptul sa detina un pistol cu munitie letala.Nu cred ca atat de putine persoane ar mai putea ucide atatia oameni daca ei ar avea cu ce sa se apere in loc sa astepte de la stat, ca cica si despre astia stiau serviciile.Da, unde e mirarea? Nu asa merge treaba.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Pai ce ar fi daca o grupare terorista crestina ar ataca orasele sin Siria si ar ucide cateva mii, nu sute de islamisti nevinovati, ce ar zice ISIS? Cred ca nu le-ar placea.

| Seba2013 a răspuns:

Era de asteptat, si inca ne mai asteptam la asa ceva.
Americanii le-au furat petrolul, ca pana atunci nu aveau treaba.

Nu religia ii invata sa omoare, ci mania care o au.
De exemplu turcii, care au aceeasi religie nu omoara, si ei sunt tot musulmani.

| Mediocre explică (pentru Seba2013):

Da, acum toata lumea ii considera pe toti musulmanii teroristi. ISIS sunt o grupare de frustrati care au interpretat coranul gresit.Si noi acum le luam petrolul plus ca ii mai bombardam si ne intrebam de ce vin teroristii peste noi. De fapt totul se 'invarte' in jurul banilor si petrolul din orientul mijlociu. De ce nu-i putem pur si simplu lasa in pace si sa incheiem comertul cu ei? Ei vor sa formeze un stat si sa dirijeze statul si economia lor cum vor ei si pentru asta incearca sa ne faca frica aici in Europa sperand sa ne retragem si sa-i lasam in pace.

| Wehrmacht a răspuns (pentru Mediocre):

Problema este ca ISIS sunt o grupare care se extinde.Stii cum? Apar altii care interpreteaza coranul gresit.Astia nu trebuie neaparat sa intre in contact cu vreo organizatie stil ISIS din prima.Pot sa dea de religia asta si sa devina din ce in ce mai extremisti pe cont propriu.Sunt o gramada de factori de la luatul pe aratura pana la luatul pe aratura datorita criticilor celorlalti, persoana incercand sa se razbune sau sa caute oameni care sa o ajute.Astea-s doar 2 exemple...
Omul a creat idea.Altii o propaga si e greu de oprit.Nu doar ideile bune raman in viata.Toate ideile raman in viata pana la un anumit punct. Daca ideea mai e si impusa cu gloante si bombe iar oamenii se imbata cu vorbe si desene atunci e cu mult mai rau.

| Seba2013 a răspuns (pentru Wehrmacht):

Inainte de interpretarea coranului, este umilinta, moarte a persoanelor dragi, orgoliu, patriotism.

Daca cineva vine, si te fura, tu ce faci, stai?
Daca cineva iti omoara familia te razbuni?
Dar daca cineva te umileste, isi bate joc de parintii tai, dumnezeul tau, liba, etc.

Ce faci?

| vladeusebiu a răspuns:

Era de asteptat sa se intample asa ceva daca Europa primeste toti refugiatii, si cred ca o sa se mai intample chestii de genu si in alte capitale.

| st3amgam3r a răspuns:

Sa speram ca nu-i apuca "Allahu Akbar" si in Romania.