| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU cine imi poate explica exzact lege "corupere de minori" as vrea sa stiu la ce se refera exact adica daca nu m-am atinis de o minora si nu am avut contact sexual am avut doar o relatie sentimentala nimic mai mult ne-am vazut de cateva ori si ne-am sarutat atat pot intra la corupere de minori? multumesc si dau funda celui mai bun raspuns nu am avut nici un fel de contact sexual cu ea.Am inregistrat tot pe telefon a spus tatal ei ca ma calca cu masia ca ma omoara ma injurat a spus ca vine la mine la munca si ma bate.iar mama ei ma jignit fara nici un drept si i-am spus sa nu ma mai jigneasca ca nu are nici un drept si mi-a zis ceva de genul " iaute ungurul are drepturi" adica ce daca sunt de la tara nu mai am nici un drept! am inregistrarea pe telefon ce ar trebui sa fac in caz de vor face plangere impotriva mea, nu am avut nici un fel de contact sexual cu ea

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la o intrebare anterioara. Daca nu mi-ai vazut raspunsul il repet aici:
"Nu exista o infractiune cu aceasta denumire, exista doar infractiunile de seductie si de coruptie sexuala, citez:
"Seducţia
ART. 199
Fapta aceluia care, prin promisiuni de căsătorie, determină o persoană de sex feminin mai mică de 18 ani de a avea cu el raport sexual, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
Împăcarea părţilor înlătura răspunderea penală."
"Corupţia sexuală
ART. 202
Actele cu caracter obscen săvârşite asupra unui minor sau în prezenţa unui minor se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
Când actele prevăzute în alin. 1 se săvârşesc în cadrul familiei, pedeapsa este închisoarea de la unu la 7 ani.
Dacă faptele prevăzute în alin. 1 şi 2 au fost săvârşite în scopul producerii de materiale pornografice, maximul special al pedepsei se majorează cu 2 ani. (Alin. 2^1)
Ademenirea unei persoane în vederea săvârşirii de acte sexuale cu un minor de sex diferit sau de acelaşi sex se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani."
Dupa cum vezi ambele presupun relatii sexuale, in lipsa acestora fapta nu exista."

10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Fa-le plingere tu primul pentru amenintari. Nu de alta, dar poti sa mori cu dreptatea in mina... sau sa intri la corupere de minori cu un certificat medico-legal scos pe naspa de ei (acum depinde, ca nu se scoate asa de usor unul, dar zic ca e posibil).

| Mikhtarian a răspuns:

Jos bozgore big grin

| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Nu ai de ce sa te sperii..era corupere daca faceai sex cu ea, te ameninta doar sa te sperie sa ii da-i pace la fata lor.

| lety93 a răspuns:

Faza ii ca depinde si de varsta minorei. Daca are peste 15 ani, fapta nu se mai ia in considerare. (Se ia in considerare numai daca esti o autoritate fata de ea, gen profesor, antrenor etc.). Coruperea se refera la acte de natura sexuala comise cu minorul sau cu o terta persoana in prezenta minorului. Si, sper ca nu ma insel, dar sarutul nu ii incadrat in act sexual care sa afecteze moralitatea unui minor. Oricum, cred ca o plangere din partea lor ar fi nefondata, daca nu pot aduce dovezi care sa certifice faptul ca i-ai facut ceva care sa fie incadrat in notiunea de act sexual.
Iar tu poti face plangere pentru ca te-au amenintat cu moartea.

| Randal a răspuns (pentru lety93):

Are 14 ani jumate

| AlohaFromHawaii a răspuns (pentru Randal):

Şi tu câţi ani ai?

| lety93 a răspuns (pentru Randal):

Scuze, dar am gresit ceva. Dupa Noul Cod Penal coruptia sexuala legea spune ca se incrimineaza actele obscene savarsite cu un minor sau in prezenta unui minor, care inca nu a implinit 13 ani. Banuiesc ca ai sarutat-o pe gura/obraz, si nu in locuri care sa atenteze la pudoarea fetei. Asa ca poti sta linistit. Coruptie sexuala ar fi fost daca te-ai fi dezbracat in fata ei si ate asemenea gesturi. Daca s-ar fia juns la sex, ar fi fost incadrat la act sexual cu un minor. Oricum, nu poti fi acuzat de nimic. Uita-te la art.221: Coruperea sexuala a minorilor: http://www.avocatura.com/ll491-noul-cod-penal.html

| Randal a răspuns (pentru AlohaFromHawaii):

19 dar nu am facut nimic doar sarut atat

| Randal a răspuns (pentru Randal):

Pe gura obraz frunte si gat atat nu cred ca ma pot baga la corupere de minori

| AlohaFromHawaii a răspuns (pentru Randal):

Da' chiar nu ai găsit o fată de vârsta ta? Lasă-le p-alea mici.Chiar nu înţeleg ce ai văzut la fetiţa de 14 ani.