| Snoopy18 a întrebat:

Buna TPU as vrea un raspuns sincer daca se poate la urmatoare aintrebare big grin "am o pritena care implineste acuma 14 ani iar eu am implinit 18 si intreo noi nu a fost decat o relatie sentimentala de iubire, ne-am vazut de cateva ori si ne-am sarutat nimic mai mult doar atat...se considera corupere de minori? deoarece am fost amenintat ca voi fi judecat? Voi da funda celui mai bun raspuns Multumesc!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate considera nici un fel de infractiune si nu poti fi judecat pentru o idila.
Conform Codului penal, citez:
"ART.221.Coruperea sexuală a minorilor
(1) Comiterea unui act de natură sexuală, altul decât cel prevăzut în art. 220, împotriva unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, precum şi determinarea minorului să suporte ori să efectueze un astfel de act se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi, atunci când:
a) minorul este rudă în linie directă, frate sau soră;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului;
c) fapta a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.
(3) Actul sexual de orice natură săvârşit de un major în prezenţa unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
(4) Determinarea de către un major a unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani să asiste la comiterea unor acte cu caracter exhibiţionist ori la spectacole sau reprezentaţii în cadrul cărora se comit acte sexuale de orice natură, precum şi punerea la dispoziţia acestuia de materiale cu caracter pornografic se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani."
Daca nu savarsesti vreuna din faptele prevazute sau act sexual cu un minor atunci nu poti fi judecat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu au existat relatii sexuale nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai fost amenint ca o sa fii judecat, inseamna ca ai primit citatie de la tribunal, insa acceptarea procesului se face pe baza unor dovezi, probe, inscrisuri, acte medicale care atesta eventuale agresari sexuale asupra minorei, un certificat de la psiholog etc.

Prin urmare, daca nu ai primit niciun fel de instiintare, nu ai fost la politie sa dai declaratii, esti doar amenintat pe vorbe si pentru ca nu iti cunosti drepturile.

Ai voie, potrivit Constitutiei, sa ai prietena si este perfect legal, atata tot ca legea nu te lasa sa ai relatii intime cu aceasta de niciun fel, prin urmare, daca te stii nevinovat, nu-ti face griji.

| Alicezzz a răspuns:

Nu! Daca nu ai intretinut relatii sexuale sau de orice alta natura cu minora.

| xPiitiicaOx a răspuns:

Stai linistit, nu ai de ce sa iti faci griji. Atata timp cat nu ai intretinut acte sexuale cu ea, nimeni nu are ce sa spuna. Plus ca atunci cand ai sarutat-o banuiesc ca si ea a vrut. N-ai de ce sa iti faci griji, nu se numeste corupere de minori, iar cine a spus ca vei fi judecat... nu a gandit prea mult

| Snoopy18 explică:

Bine Va multumesc mult la toti.....asta inseamna ca pot ramane inca cu aceasta persoana fara sa imi fac griji daca nu intretin relati sexuale pana la varsta la care raspunde singura la faptele ei si este de acord? big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Snoopy18):

Incepand de la 15 ani poate face sex cu cine vrea in mod legal, si fara ca partenerul sa pateasca ceva, si daca nu ai este tutore, profesor, doctor curant, medic etc.