| DoamnaGasca a întrebat:

Buna TPU! Cum as putea reclama la politie in mod anonim daca o persoana distribuie pe internet materiale pornografice cu o persoana? Nu prea stiu multe desprea acea persoana...

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

1. Daca e o persoana minora si este pornografie, este fapta pentru care se primesc ani de puscarie. Atentie ca nu orice nud este pornografie.

2. Daca este adulta si a consimtit la filmari/fotografiat se va judeca pe cuvantul ei contra cuvantului lui, el poate sustine ca au facut pozele/fimele cu intentia expresa de a castiga bani din ele. Asta e o chestiune de drept civil, nu de drept penal.

3. Daca este adulta si n-a consimtit la filmari trebuie sa faca credibila lipsa acestui consimtamant. Asta se va judeca in drept civil, nu in drept penal.

4. Daca nu e o chestiune de drept penal, Politia nu se baga.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Denunturile anonime nu se iau in considerare.
De asemenea plangerea penala trebuie facuta de persoana vatamata prin infractiune.

| DoamnaGasca explică (pentru Ioandelasal):

Mersi de informatie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Denunțurile anonime nu sunt luate în considerare. Nici cele vagi în care nu știi clar ce anume denunți.

| ancaval a răspuns:

De ce "anonim"? Nu ai curaj să te prezinți?

| DoamnaGasca explică (pentru ancaval):

Cam asa ceva

| ancaval a răspuns (pentru DoamnaGasca):

Păi, atunci de ce vrei să te bagi?

| DoamnaGasca explică (pentru ancaval):

Este o poveste complicata

| ancaval a răspuns (pentru DoamnaGasca):

Cam cât de complicată?

| DoamnaGasca explică (pentru ancaval):

Sti expresia "nu toate cuvintele pot defini lucruri", Nu? Atunci am inventato eu. Dar cam asa ceva oricum poveste incepe in septembrie 2020. (Sti ca aproape tot ce s-a intamplat in acel an o fost ciudat)