| Alinnnnnnnnnnn a întrebat:

Buna TPU!
Dacă am absente la scoala, dar am 18 ani, imi mai trebuie motivare scrisă de la părinți?
E o simpla intrebare, multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti prezenta motivare de la parinti sau le poti motiva tu, avand in vedere Regulamentul-cadru, de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"(5)În limita a 20 de ore de curs pe semestru, absenţele pot fi motivate doar pe baza cererilor scrise ale părintelui sau reprezentantului legal al elevului sau ale elevului major, adresate învăţătorului/institutorului/profesorului pentru învăţământul primar/profesorului diriginte al clasei, avizate în prealabil de motivare de către directorul unităţii de învăţământ.
(6)Actele pe baza cărora se face motivarea absenţelor se prezintă în termen de 7 zile de la reluarea activităţii elevului şi sunt păstrate de către învăţătorul/institutorul/profesorul pentru învăţământul primar/profesorul diriginte pe tot parcursul anului şcolar.
(7)Nerespectarea termenului prevăzut la alin. (6) atrage declararea absenţelor ca nemotivate."

| sierra1 a răspuns:

Motivarea e de la MEDIC și-ți trebuie - dacă le vrei motivate (absențele)

e un răspuns la fel de simplu fără citate inutile

| Zuzu1991 a răspuns:

Ioandelasal ti-a dat litera legii, cu care sunt perfect de acord

insa de asemenea STIU ca scolile ignora litera legii cat cuprinde, auzi, fata de 19 ani deja si a trebuit sa vina cu parintii ca sa o accepte sa mearga in tabara
efectiv scolile au un regulament intern care nu tine cont de varsta elevului, chiar daca legea tine, iar pe, personalul scolar ii doare in cot de drepturile tale, nu te incadrezi in regulament, adio si nu am cuvinte, poti sa si renunti la scoala din partea lor
iar pana cineva nu ii v-a frige (sa ii dea in judecata si sa ceara despagubiri serioase, si scolii si ministerului care ii lasa sa isi bata joc) nimic nu se schimba