| andrey076lll a întrebat:

Buna TPU! Daca intr-o luna am doua saptamani concediu de odihna si urmatoarele doua saptamani concediu medical este posibil sa imi fie socotita indemnizatia de calcul la doua salarii brute? Adica daca in cartea de munca am 1239 e corect ca plata pe zi de CO sau CM sa imparta la 2? Ca mi-a socotit asa 11 zile CO la salariu brut de 600 si 12 zile CM la salariu brut de 639. E CORECT? Sau trebuia si unul si celalalt impartit la 1239? Nu inteleg.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nici un concediu nu se socoteste la salariul brut din luna respectiva.
La concediul de odihna se ia in calcul media salariilor zilnice brute din ultimele 3 luni anterioare concediului si aceasta se inmulteste cu numarul zilelor de concediu.
Pentru concediul medical baza de calcul este media salariilor brute lunare din ultimele 6 luni si din aceasta se plateste un anumit procent, intre 75% (pentru boli obisnuite) si 100% pentru unele boli.
Asa fiind este posibil sa difere media, daca ai avut salarii brute diferite.