| horia777 a întrebat:

dreptul la proprietate privata include si faptul ca altii nu au voie sa se uite peste gard la tine in curte daca nu le dai voie? exista ceva legi pentru ca am o mica problema cu o vecina?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu include dreptul indicat de tine.
In schimb exista servitutea de vedere, conform careia vecinul nu are dreptul la ferestre de vedere asupra proprietatii tale si nici tu asupra proprietatii vecinului daca sunt la mai putin de 2 m de limita proprietatii.
Conform Codului civil, citez:
"ART.615. Distanţa minimă pentru fereastra de vedere
  (1) Este obligatorie păstrarea unei distanţe de cel puţin 2 metri între fondul, îngrădit sau neîngrădit, aparţinând proprietarului vecin şi fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrări ce ar fi orientate către acest fond.
  (2) Fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrări neparalele cu linia de hotar spre fondul învecinat sunt interzise la o distanţă mai mică de un metru.
  (3) Distanţa se calculează de la punctul cel mai apropiat de linia de hotar, existent pe faţa zidului în care s-a deschis vederea sau, după caz, pe linia exterioară a balconului, până la linia de hotar. Distanţa, şi în cazul lucrărilor neparalele, se măsoară tot perpendicular, de la punctul cel mai apropiat al lucrării de linia de hotar şi până la această linie.
  ART.616. Fereastra de lumină
  Dispoziţiile art. 615 nu exclud dreptul proprietarului de a-şi deschide, fără limită de distanţă, ferestre de lumină dacă sunt astfel construite încât să împiedice vederea spre fondul învecinat."

1 răspuns:
| WhiteAngel675 a răspuns:

Proprietate privata inseamna ca nimeni nu are voie sa intre in incinta fara acordul proprietarului. Nu are nici o legatura privitul.