| Ivonaa a întrebat:

este adevarat ca acum ai nevoie de pasaport si buletin pentru a calatori in Europa? Am auzit din spusele altora ca ar fi o lege noua care cere asta.Este adevarat?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, nu exista nici o lege noua, legea 248 care reglementeaza calatoriile in strainatate este din 2005. In toate statele UE - si in alte cateva - se poate calatori cu cartea de identitate (singurul adevar este ca nu se poate calatori cu buletin de identitate). Pentru restul tarilor este nevoie de pasaport, la fel este nevoie de pasaport pentru cei care n-au carte de identitate. Numai bine!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat suntem in UE nu ai nevoie de pasaport.

| xRobert93 a răspuns:

La orice calatorie ai nevoie de pasaport!

| suntserios a răspuns (pentru xRobert93):

Daca calatorest in afara Uniunii Europene.

| CapMare a răspuns:

Nu e adevarat frate! Daca ai 14 ani si buletinu facut poti merge in ce tara doresti din Europa. Daca vrei sa treci continentu ai nevoie de pasaport electronic. Funda puppy dog eyes

| CapMare a răspuns:

In orice tara vrei sa mergi din Uniunia Europeana ai nevoie doar de puletin. Daca ai mai putin de 14 ani pasaoprt. Funda!

| DaNyZu a răspuns:

Nu ai nevoie! Acum 1 saptamana am plecat in Italia si nu a trebuit decat buletinu, in Serbia iti trebuie pasaport.happy