| IrinaMaria6 a întrebat:

Eu si o prietena am fost acum cateva zile neindreptatite cum ca am fi facut dezordine la scara si in scara, noi stand seara fara perturbarea linistii pe banca de langa scara blocului lor. Vreau sa stiu daca banca aceea apartine doar locatarilor sau este o banca publica. Adica de obicei doar locatarii au voie sa stea acolo? Pentru ca eu am vazut tot orasul pe bancile de genul.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banca apartine proprietarilor apartamentelor din bloc daca este situata pe terenul aferent blocului si cred ca aceasta este situatia, daca este langa scara blocului.
Daca este situata pe teren public atunci apartine localitatii si pot sta pe ea toate persoanele din localitate, inclusiv si cei aflati in trecere.