| Sebastian222 a întrebat:

Bună TPU, fratele meu care are 18 ani si cu un prieten care are 40 de ani i-au prins cei de la poliţia de frontieră că au făcut trafic de contrabanda cu tigari in orasul Sighet, au descoperit 3500 de pachete de tigari, le-au confiscat ţigările, maşina au confiscat-o, au dat declaratii, au angajat un avocat, avocatul a intocmit o cerere de eliberare a masinii care a fost respinsă pe motiv că nu era suficient de bine intemeiate motivele, nu a precizat ora si data la care i-am dat masina, Nu sunt eu proprietarul in acte al masinii, am doar un contract de vânzare - cumpărare pe numele meu şi că eu pot conduce maşina. Intrebarea mea este dacă pot să recuperez maşina si ce li se poate întâmpla celor doi, multumesc şi ofer fundă.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fratele tau a savarsit infractiunea de contrabanda, in forma agravata, conform Codului vamal, citez:
"ART.270.(1) Introducerea în sau scoaterea din ţară, prin orice mijloace, a bunurilor sau mărfurilor, prin alte locuri decât cele stabilite pentru control vamal, constituie infracţiunea de contrabandă şi se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani şi interzicerea unor drepturi."
"ART.274. Faptele prevăzute la art. 270-273, săvârşite de una sau mai multe persoane înarmate ori de două sau mai multe persoane împreună, se pedepsesc cu închisoare de la 5 la 15 ani şi interzicerea unor drepturi."
Fata de aceste prevederi poate fi condamnat la inchisoare, de la 5 ani la 15 ani.
In ce priveste masina, daca a fost folosita la transportul tigarilor de contrabanda, aceasta poate fi confiscata, conform Codului penal, citez:
"ART.112.Confiscarea specială
  (1) Sunt supuse confiscării speciale:
  b) bunurile care au fost folosite, în orice mod, sau destinate a fi folosite la săvârşirea unei fapte prevăzute de legea penală, dacă sunt ale făptuitorului sau dacă, aparţinând altei persoane, aceasta a cunoscut scopul folosirii lor;"
Pentru ca masina sa nu-ti fie confiscata trebuie ca cei doi faptuitori sa declare ca tu n-ai stiut la ce este folosita masina si ca fratele tau te-a mintit pentru a-i imprumuta masina. Aceasta se poate dovedi in cazul procesului penal.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Recuperezi pe drk.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tare ma indoiesc ca poti recupera masina, nu prea conteaza a cui este atat timp cat a fost obiectul unei infractiuni