| sofiaaaa001 a întrebat:

Buna TPU! imi poate spune careva urgent care linii accepta animale de companie la bord? blue air si tarom stiu ca permiteau asta, inca mai e valabil? (barcelona-Bucuresti)

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De obicei, nu numai liniile aeriene, dar nici pe trenuri /autobuze etc. nu se permit animale pe bord, intre pasager.
Daca vrei sa-ti duci animalul cu tine, fiecare companie face regulile proprii.
La aeronave, animalele se transporta in cusca speciala, in spatiu special amenajat, unde sunt supravegheati de personal specializat pe ingrijirea lor. Animalului se pretinde certificat medical /pasaport, cusca (proprie), asigurarea hranei pentru perioada transportului, eventual si alte conditii /sume suplimentare.
Daca doresti sa-ti transporti animalutul, intai trebuie sa iei legatura cu compania de transport, sa discuti conditiile INAINTE de a-ti cumpara biletul!

| sofiaaaa001 explică (pentru Bula):

Multumesc dar stiu deja toate aceste lucruri. sunt doar interesata de liniile aeriene care accepta animalele de companie, daca blueair si tarom inca mai accepta sau daca pe langa aceste 2 companii mai sunt altele care le permithappy

| Bula a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Intreaba-le prin site-urile lor (vezi "Contact") sau pri telefon.
Pe TPU nu primim asemenea informatii, actualizate de toate firmele din lume. tongue

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici una. În cală, în cușcă specială, cu toate analizele făcute și cu toate regulile respectate.

| Feri5 a răspuns:

TAROM acceptă la transport în cabina de pasageri numai câini şi pisici. Pentru a fi acceptate în cabina de pasageri, animalele de companie trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:

să fie anunţate încă din momentul în care pasagerul îşi rezervă biletul de călătorie. Animalul de companie din categoria PETC trebuie întâi confirmat pentru călătorie de către compania TAROM şi abia apoi va fi acceptat la bordul avionului;
să fie sănătoase: pasagerul trebuie să fie în posesia unui paşaport internaţional de călătorie pentru animalul său de companie;
animalul de companie să aibă cip de identificare, dacă este vorba de o călătorie în spaţiul Schengen şi să fie vaccinat, în conformitate cu cerinţele de acces pe teritoriul ţării de destinaţie;
să fie transportate în cuşca standard IATA. De asemenea, pot fi transportate si in cusca de tipul "soft bag'' (cusca din material textil, impermeabil, in conformitate cu reglementarile internationale). Custile se pot achizitiona de la magazinele specializate în vânzarea produselor pentru animale de companie
să fie curate;
să nu fie gestante;
să nu provoace disconfortul celorlalţi pasageri
trebuie tinut in interiorul containerului/custii/soft bag pe toata durata zborului.
pentru a calatori intr-un soft bag, animalul dumneavoastra de companie trebuie sa intre complet in soft bag (inclusiv capul si coada) pe toata durata zborului. Soft bag-ul trebuie sa fie inchis pe toate laturile.
În cabina de pasageri se acceptă numai câini si pisici, cu o greutate de maximum 8 kg (incluzând şi greutatea cuştii standard de transport al acestora).

Dimensiunile maxime ale cuştii nu trebuie să depăşească 42 x 26 x 20 cm.

Există o serie de restricţii de acceptare a animalelor de companie in cabina de pasageri, astfel:

Un pasager poate transporta numai o singura cusca. Cu toate acestea, doua sau mai multe animale pot calatori in aceeasi cusca/"soft bag" daca sunt familiare intre ele, cu conditia ca greutatea maxima acceptata (inclusiv cusca/"soft bag") sa nu fie depasita.
Animalele de companie nu sunt permise in cabina de pasageri, atunci cand calatoresc in cabina de pasageri cu un minor neinsotit sau cu un infant (copil cu varsta sub 2 ani) sau cu un pasager in scaun cu rotile (indiferent de tipul de scaun cu rotile solicitat).
Pentru transportul animalelor de companie in cabina de pasageri a aeronavelor ATR, sunt premise doar custi de tip "soft bag". Custile din material dur sunt interzise.