| Matei_Bianka_1995 a întrebat:

In cazul in care mama isi paraseste copilul la 1 an de zile si il lasa in grija tatalui, tata neavand acte de casatorie si doar traind in concubinaj...se mai poate face judecata pentru cererea de pensie alimentara? Copilul avand 10 ani acum si daca da se poate recalcula ca sa vina si din anii anteriori?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, tatal poate depune o cerere in justitie pentru plata intretinerii minorului de catre mama. Se poate solicita si intretinerea de pe ultimii 3 ani anteriori datei depunerii cererii.

| Serghei1722 a răspuns:

Din cate știu da