| miss_6576 a întrebat:

Buna TPUhappy.
Intrebarea mea este: ce pot pati daca am lovit o masina in aripa stanga din spate si am plecat? Mentionez ca masina era parcata si eu am botit-osad. Ati mai patit si voi?
M-am cam speriat...cred ca m-a vazut un om... Imi pot suspenda carnetul? ma aresteaza?crying

Răspuns Câştigător
| bogdan1004 a răspuns:

Ma daca ai facut asta taci ca sunt si oamenii ai legii pe aici cum sunt eu din armata daca as fi rau te as reclama dar daca ai plecat de acolo iti da o amenda in valoare de 500-1000 lei si iti ia carnetu

| Vladutz1986 a răspuns (pentru bogdan1004):

Ceea ce a facut el este urat. Daca esti din armata fi serios cu "om al legii" ca te faci de ras.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te aresteaza si nici nu-ti suspenda carnetul pentru asta, iti da doar amenda. Nu-i frumos ce ai facut, gandeste-te daca iti facea tie asa ceva. Parerea mea este sa-l cauti pe proprietarul masinii lovite, sa-i ceri scuze si sa-i platesti reparatia.

regis
| regis a răspuns:

Din pacate nu te aresteaza.
Am patit si eu sa lovesc o masina parcata, ba chiar de doua ori, fara a rezulta insa pagube materiale (mai concret i-am scos unuia flapsul din bara, iar la altul i-am frecat usor coltul, fara a se lua vopseaua). Desi aveau si ei o oarecare vina morala legata de felul in care parcasera, unul parcand pe diagonala si lasand masina de jumate iesita pe banda de circulatie, celalalt blocand masina mea in timp ce eram parcat, am avut bunul simt sa ii astept. Si crede-ma, eram foarte grabit si nu au aparut in cinci minute.
In schimb mi-am gasit masina lovita in parcare, o data cu stopul din stanga spart, a doua oara cu spoilerul din fata indoit si cazut, de niste din'astia ca tine, pe care nu ma obosesc sa va mai caracterizez. Cred ca iti poti imagina si singur ce parere am despre astfel de oameni.
Eu unul as fi clar pentru intocmirea unui dosar penal celor care parasesc in astfel de circumstante locul accidentului. Si nici nu ar fi nevoie de modificari substantiale de legislatie, parasirea locului accidentului ar putea fi echivalata cu sustragerea de la recoltarea probelor biologice in vederea stabilirii alcoolemiei.

| rosto a răspuns:

Eu am fost in locul persoanei a carei masina i-ai busit-o tu si nu e placut deloc. in fine, Romania, asta este straight face

| Ingerasull99 a răspuns:

Este fuga de la locul accidentului, cel mai bine o rezolvi cu omu care i-ai pocnit masina si gata!

| LiaLiuta a răspuns:

Buna. Daca acel om se trezeste sa astepte proprietarul si sa ii spuna numarul tau de la masina vei avea probleme. Politia o sa vina la tine la usa si te va duce la sectie. Acolo vei da o declaratie cu privire la circumstantele in care s-a intamplat accidentul. Tu in aceea declaratie trebuie sa mentionezi faptul ca erai preocupat si cu gandul in alta parte cand s-a intamplat sa lovesti cealalta masina si nu ai sesizat ca ai atins-o. In care politia constata ca ai urme de vopsea de la masina atinsa vei platii o amenda pentru imprudenta. Dar de obicei nu se gasesc oameni binevoitori care sa te denunte, asa ca ai sanse sa scapiwinking Bafta pe viitor si tine minte, daca ai vreodata probleme sa negi orice acuza. Multa bafta!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai carnet? Ce fel? De nebun?
Cum poti sa spui senin ca ai lovit o masina si ai plecat? Cum ti-ai luat carnet, nu cunosti legile?
Vai de capul tau, sper sa te prinda pagubitul si sa-ti rupa oasele. Asta meriti. ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
ai asigurare?
daca ai plateste asigurarea
as vrea sa te vad daca masina ta ar fi lovita de un alt sofer care ar disparea, ce ai face? ai zice ca nu ai noroc
gandeste-te la o solutie
adevarul iese la iveala mai devreme sau mai tarziu
martorul poate fi ruda sau prieten bun cu soferul respectiv...
ai gresit, plateste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
eu cred ca se mai poate repara greseala ta :
Contraventiile care atrag suspendarea dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice:
http://legislatie.autoraid.ro/contraventii.html
punctul h) neanuntarea si/sau neprezentarea la unitatea de politie competenta, in 48 de ore de la implicarea intr-un accident, daca a avut ca urmare pagube materiale;
Amenzile http://legislatie.autoraid.ro/amenzi_circulatie.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
ai grija: cine fura azi un ou, maine va fura un bou
SAU mai clar "data viitoare vezi sa faci si victime si sa fugi iar..." ca ajungi la inchisoare
repara-ti greseala
nu asculta de cei care te invata sa fii 'comunist'!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hotul neprins, negustor cinstit! Ai grija pe viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E contraventie.
Nu e caz penal, daca n-au existat victime umane!
Obligatia ta era aceea de a informa politia despre acest accident, daca n-ai facut-o vei primi o amenda si probabil ca-ti va fi retinut permisul pentru o perioda de 60-90 zile(conteaza si cat de grav ai avariat masina respectiva) Si bineinteles trebuie sa platesti reparatiile pentru acea masina. Daca n-a venit politia la usa ta, stai linistit.
"parasirea locului accidentului ar putea fi echivalata cu sustragerea de la recoltarea probelor biologice in vederea stabilirii alcoolemiei." Asta poate fi incadrata la fapta penala DOAR ATUNCI CAND EXISTA VICTIME!
"sa ne orice acuza" Niciodata sa nu faci asta cand stii ca ai gresit! Fapta recunoscuta e pe jumatate iertata. Judecatorii sunt si ei oameni si de atatea ori sunt indulgenti, iti acorda a 2-a sansa. "sa negi orice acuza" te poate duce la pedeapsa maxima; e mai bine sa-ti iei 2 ani, decat 7.
Pentru fleacuri ca acest incident, stai linistit ca n-ai ce sa patesti... Nici nu se pune vorba de arestare. Probabil ca o sa-ti iei o bataie daca ai dat peste un drac de sofer sau peste un taximetrist sau de ce nu, peste o femeie.
In general ma asteptam sa vad aceasta fapta din partea femeilor, dar vad ca si barbatii sunt lasi.
Am patit si eu sa lovesc masini, dar de fiecare data mi-am lasat nr de telefon sau am sunat la politie si le-am spus unde ma gasesc si cand. De obicei aceste incidente se intampla cand te grabesti si e pacat sa pierzi timpul pentru a da o declaratie la politie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba frate eu zic ca cel mai bine te lasi de meserie ca din cauza meseriasilor ca tine se circula cum se circula prin orase.lasa-i pe altii care stiu si stai mai bine copilotwinking